30 Април, 2026

Диана Ковачева: Не мога да съм служебен премиер. Ще подам оставка, за да отворя пътя на НС

Диана Ковачева: Не мога да съм служебен премиер. Ще подам оставка, за да отворя пътя на НС

Диана Ковачева, архив

"Не мога да стана служебен премиер. Не мога и да предложа човек за мястото на подалия оставка заместник-омбудсман, има процедура", каза омбудсманът Диана Ковачева след проведените консултации с държавния глава, предаде репортер на БГНЕС.

През януари Ковачева беше избрана за български съдия в ЕСПЧ с 9-годишен мандат. Днес тя съобщи, че следващата седмица ще подаде оставка, за да може да отвори пътя на Народното събрание да избере нов обществен защитник на републиката.

"Редно е аз да си подам оставката, за да отворя пътя на парламента", заяви Ковачева.

За оставката на заместничката си Елена Чернева-Маркова, Ковачева коментира, че решението ѝ е лично.

"Лично аз смятам, че и омбудсманът, и заместник-омбудсманът трябва да стоят далеч от политиката", каза още Ковачева.
Сподели:

Коментари (0)

Д-р Доцова с първи думи като председател на 52-рия парламент

Д-р Доцова с първи думи като председател на 52-рия парламент

България има нужда от устойчиво управление и оздравяване на държавността, трябва да върнем добрите практики в българското законодателство

Цената на газта се качва с 5% през май

Цената на газта се качва с 5% през май

Независимо, че предложената цена е с около 5% по-висока в сравнение с м. април, тя е много благоприятна за битовите и стопанските потребители у нас, тъй като е значително по-ниска в сравнение с международните котировки, казват от регулатора

Д-р Михаела Доцова е новият председател на 52-ия парламент

Д-р Михаела Доцова е новият председател на 52-ия парламент

Депутатите избраха нови правила за гласуване на председател на НС