27 Май, 2026

Димитър Ганев: Имало е директен натиск върху българската власт от Турция за екстрадиция на опоненти на Ердоган

Димитър Ганев: Имало е директен натиск върху българската власт от Турция за екстрадиция на опоненти на Ердоган
Димитър Ганев

По думите му, "български политици са работели в турското посолство, а посланик Гьокче ги е впрягал да вършат неговата работа"

Има директен натиск от страна на Турция върху българските власти да предадат Абдуллах Бююк, заяви пред бТВ журналистът Димитър Ганев, участинк в разследването на списание "Шпигел".

Бююк, обявин за член на организацията "Фето" е предаден преди четири години на Турция и е завел дело срещу страната ин за неказонна екстрадиция.

Списание "Шпигел" публикува статия, посветена на неговия случай, в която се твърди, че премиерът Бойко Борисов и бившият главен прокурор Сотир Цацаров в нарушение на международни конвенции са помогнали на Туриця да преследва опоненти на президента Реджеп Ердоган.

Ганев заяви, че разследването се базира на секретни грами на турското посолство в София, като каза, че истинността им е потвърдена, но отказа да съобщи източниците си с аргумента, че може да изложи на риск хората, които са помагали в разследването.

"Документите бяха потвърдени по много интересен начин. Ако турските власти искаха да прикрият българските си колеги потвърждаването на автентичността на документите нямаше да е възможно. Имаме цялата групичка - премиер, бивш главен прокурор, шефове на разузнаването - абсолютно целия връх на властта в България", каза Ганев.

По думите му, "български политици са работели в турското посолство, а посланик Гьокче ги е впрягал да вършат неговата работа".

"Той лобира този човек по някакъв начин да бъде предаден на Турция след като има решение на две съдебни инстанции, които отхвърлят молбата за екстрадиция с аргумента, че е политически мотивирана. Въпреки това този натиск продължава и той се ожесточава около опита за преврат", обясни журналистът.

"Господин Цацаров поема ангажимент към турския посланик и след това ги изпълнява", каза Ганев и добави, че 90 турски граждани са предадени на Турция в този период.

Сподели:
Нанков: Министър Шишков е забравил, че и при него се даваха аванси за строителство

Нанков: Министър Шишков е забравил, че и при него се даваха аванси за строителство

"Но, да го оставим да говори - по-добре е от това да спират обектите"

Радев едно си знае: Най-сетне Европа да склони да започне преговори с Русия

Радев едно си знае: Най-сетне Европа да склони да започне преговори с Русия

Дипломацията трябва да влезе в ролята си, настоя той. По думите му има достатъчно европейски политици, които могат да преговорят с Русия 

Наводнение заля болницата в Трявна, за спешен ремонт са лабораторията и поликлиниката

Наводнение заля болницата в Трявна, за спешен ремонт са лабораторията и поликлиниката

Заради течовете се е наложило в детското отделение и в клиничната лаборатория да бъде преместена апаратура и мебели, за да може работата на медицинските екипи да продължи нормално

Коментари (0)