27 Февруари, 2026

Димитър Ганев: При предсрочни избори през март политическата ситуация ще е различна

Димитър Ганев: При предсрочни избори през март политическата ситуация ще е различна

Димитър Ганев

"Ситуацията на политическия небосклон се изяснява в краткосрочен, но не и в дългосрочен план", каза пред БНР Димитър Ганев, който е политически анализатор от изследователски център „Тренд“. 

"Връчването на мандат е конституционна процедура, която нямаше как да бъде избегната. Общо взето, стана ясно, че първият и вторият мандат няма да бъдат реализирани. Ако има шанс за съставяне на правителство, той е малък и се намира в третия мандат.  Президентът каза, че ще го връчи през януари. Дотогава има един месец, през който политическата ситуация може да се промени. По-вероятният сценарий е към средата на март да отидем на предсрочни парламентарни избори, прогнозира Ганев.

"Има два варианта, които са дискутирани - единият е да се ползва евроатлантическа платформа, да се подпише документ между ГЕРБ, ПП и ДБ, да се излъчи някакво правителство, вероятно с ограничен хоризонт. Това се отхвърля напълно от ПП и ДБ. Вторият вариант е да се състави т.нар. "хартиена коалиция". Струва ми се, че и този вариант би трябвало да бъде отхвърлен. Политическата цена, която трябва да се плати във всеки от двата варианта, е изключително висока", смята той.

"ПП се позиционира като анти ГЕРБ партия. Коалиция "Рашидов" пък ще бъде непопулярна и ще трябва да посрещне тежка социално-икономическа ситуация. В края на октомври 2023 година ще се проведат избори за местна власт. Ако ГЕРБ участва в такава коалиция, това означава да подари част от местния вот на ДБ и ПП. А местната власт е фундаментът на всяка партия", прогнозира Ганев и добави, че ако се проведат предсрочни парламентарни избори през март, политическата ситуация вероятно ще бъде различна.

"Общественият натиск за съставяне на редовен кабинет ще бъде много по-силен от този, който има в момента. Червените линии, които се поставят от партиите, вероятно ще поизбледнеят. Ако има някакво ново прогресивно ляво в българския политически живот, то това е повече ПП, отколкото този опит за реабилитация на кръгове от БСП. Това събиране не е ново ляво, а опит за консолидиране на старото и за връщане в играта. Докато Борисов управляваше, БСП имаше статут на алтернатива", посочи още той.

Сподели:

Коментари (0)

Гюров: Повишението на цената на водата е задържано, за да избухне при служебния кабинет

Гюров: Повишението на цената на водата е задържано, за да избухне при служебния кабинет

Служебният премиер припомни, че през 2025 година имаше няколко увеличения на цената на тока - общо с около 14%. Когато към това прибавим и завишеното потребление през студените месеци, логично се стига до по-високи сметки, каза той

Юрист: На чугуненото мнозинство във ВСС и в Прокурорската колегия трябва да е ясно - намираме се в изключително тежка конституционна криза

Юрист: На чугуненото мнозинство във ВСС и в Прокурорската колегия трябва да е ясно - намираме се в изключително тежка конституционна криза

Това заяви пред БНР доц. Христо Христев, преподавател по "Право", след като Висшият съдебен съвет остави без разглеждане предложението на служебния министър на правосъдието Андрей Янкулов да бъде избран нов изпълняващ функциите главен прокурор

"Възраждане" се регистрира за изборите със заявка да е незаобиколим фактор

"Възраждане" се регистрира за изборите със заявка да е незаобиколим фактор

Така партията стана шестата формация с регистрация в ЦИК – до момента за вота са се записали четири партии и две коалиции