4 Февруари, 2026

До 48 часа руските шпиони дипломати трябва да напуснат България

До 48 часа руските шпиони дипломати трябва да напуснат България

Анатолий Макаров

Двамата служители от Руското посолство са обявени за персона нон грата

Руските шпиони, които са работили под прикритие в посолството на Руската федерация в София са обявени от Външно министерство за персона нон грата и са получили предупреждение до 48 часа да напуснат страната ни. Официалната българска нота е връчена днес следобед на първият руски дипломат Анатолий Макаров, който е бил привикан на разговор в МвНР. Това разкриха пред Faktor.bg добре осведомени източници от контраразузнаването. Все още Външно министерство и Руското посолство официално не са обявили самоличността и подробности за разкритите шпиони.

Тази сутрин  Специализираната прокуратура обяви, че са образувани две досъдебни производства за престъпление срещу Република България – за това, че две лица – чуждестранни граждани са събирали информация, представляваща държавна тайна, с цел издаването ѝ на чужда държава или чужда организация – престъпление по чл. 104, ал. 1 от НК. 
В хода на разследването по едното досъдебно производство е установено, че в периода от 2017 г. до настоящия момент, гражданин на Руската федерация е осъществявал разузнавателна дейност, при която е търсил информация за механизмите на изборния процес в страната. Установено е, че руският гражданин има статут на дипломат, акредитиран е у нас като първи секретар в консулския отдел на Посолството на Руската федерация в София.
По другото досъдебно производство е установено, че в периода от м. октомври 2018 г. до настоящия момент, руски гражданин е събирал разузнавателна информация, вкл. такава представляваща държавна и служебна тайна от сферата на енергетиката и енергийната сигурност на страната, която в последствие е изпращал в централата на руската разузнавателна служба в Москва.

За реализирането на незаконната си дейност руският представител е осъществявал контакти с български граждани, които са имали достъп до информация от тази сфера. Допълнителна проверка е установила, че руският гражданин се ползва с дипломатически имунитет, тъй като е служител на Търговското представителство на Руската федерация в София.

Предприетите от държавното обвинение действия срещу руските шпиони са след подадени сигнали от ДАНС.

Само преди два месец от страната ни бе изгонен друг руски шпионин, който също е работил в посолството в София.

Сподели:

Коментари (0)

Кристин Лагард приветства Димитър Радев за 1-то му участие в заседание на ЕЦБ

Кристин Лагард приветства Димитър Радев за 1-то му участие в заседание на ЕЦБ

Президентът на Европейската централна банка поздрави управителя на Българската народна банка на първото му заседание по паричната политика, след като България се присъедини към еврозоната преди малко повече от месец

Нова книга хвърля светлина върху тайните на нискобюджетните пътувания

Нова книга хвърля светлина върху тайните на нискобюджетните пътувания

Освен пътеписни разкази, читателите могат да открият конкретни насоки за намиране на евтини самолетни билети, планиране на маршрути и ориентиране

Митева: Много исках Борисов да си е извлякъл поука от онези инфарктни заседания по Изборния кодекс

Митева: Много исках Борисов да си е извлякъл поука от онези инфарктни заседания по Изборния кодекс

Бившият председател на парламента припомни, че при тогавашния избор са били въведени ограничения за 35 секции в държави извън ЕС, девет дни преди изборите за президент