"Не получаваме РНК ваксини, не мога да кажа защо. Трябва да се реши проблемът с логистиката - за доставянето на ваксините откъдето тръгват, до нашите практики", коментира пред БНТ доц. Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари.
"Фактите са, че 75% близо от колегите сме получили между 10 и 40 дози към 12 март, а сме заявили между 50 и 200 дози. При нас има около 400 000 човека, които чакат да бъдат имунизирани", категоричен е доц. Киров.
Той заяви, че не е вярно твърдението, че в самото начало личните не са искали да поставят РНК ваксини на пациентите си.
"Нямаше фризери дори и се обсъждаше, че вероятно при нас, според това, което се знае, най-лесна за прилагане ще бъде ваксината на "Астра Зенека". После излязоха достатъчно данни, видя се, че и РНК ваксините може да се складират няколко дни в хладилник", обясни доц. Киров.
"Ние винаги като съсловие сме подхождали безкрайно етично. Проф. Гигов си позволи да каже, че сме абдикирали от ваксинацията - като отговор ще помоля само да му покажете мои колеги, които чакат на опашка за ваксини", допълни още доц. Киров.
"Рискът трябва да бъде премерен, но по-добре е да се ваксинираш, отколкото да не го правиш", посочи той относно ваксинацията.
Общопрактикуващият лекар заяви, че при тяхното съсловие също има зелени коридори за ваксинация и не е ясно защо при тях няма снабдяване с достатъчно ваксини, а се отварят коридори във ваксинационни центрове.
Фактор
"Фактите са, че 75% близо от колегите сме получили между 10 и 40 дози към 12 март, а сме заявили между 50 и 200 дози. При нас има около 400 000 човека, които чакат да бъдат имунизирани", категоричен е доц. Киров.
Той заяви, че не е вярно твърдението, че в самото начало личните не са искали да поставят РНК ваксини на пациентите си.
"Нямаше фризери дори и се обсъждаше, че вероятно при нас, според това, което се знае, най-лесна за прилагане ще бъде ваксината на "Астра Зенека". После излязоха достатъчно данни, видя се, че и РНК ваксините може да се складират няколко дни в хладилник", обясни доц. Киров.
"Ние винаги като съсловие сме подхождали безкрайно етично. Проф. Гигов си позволи да каже, че сме абдикирали от ваксинацията - като отговор ще помоля само да му покажете мои колеги, които чакат на опашка за ваксини", допълни още доц. Киров.
"Рискът трябва да бъде премерен, но по-добре е да се ваксинираш, отколкото да не го правиш", посочи той относно ваксинацията.
Общопрактикуващият лекар заяви, че при тяхното съсловие също има зелени коридори за ваксинация и не е ясно защо при тях няма снабдяване с достатъчно ваксини, а се отварят коридори във ваксинационни центрове.
Още от България
Правителството замрази минималната заплата до 2028, променя правилата с осигуровките
Още от 1 август се въвеждат лични осигуровки за държавните служители и съдебната власт, но не и за МВР и Министерство на отбраната
Олег Невзоров: Нямам намерение да бягам от България, не съм виновен
Според него "Баба Алино" е законно изградено селище, отрича да е бил разпъван политически чадър над компанията му
Министърът на иновациите си взе съветник, който не заспива и не лобира
На сцената на международната конференция “Webit 2026” Василев се обърна директно към хуманоидния робот Робърт с въпроса „Ще станеш ли мой съветник?“, а той му отвърна: „Благодаря за поканата".