14 Август, 2026

Доц. Киселова: Напрежението между президента и изпълнителна власт ще се засилва

Доц. Киселова: Напрежението между президента и изпълнителна власт ще се засилва
Наталия Киселова

"Според мен е редно вицепремиерите да бъдат поне двама, защото в чл. 108, ал 1, Конституцията говори за заместник министър-председатели, откъдето правя извода, че трябва да са повече от един", коментира специалистът по конституционно право доц. Наталия Киселова.

Тя нарече това "несъответствие" с Конституцията и посочи, че депутатите могат да поискат тази част от решението на парламента – структурата на Министерския съвет, да бъде оспорена в Конституционния съд.

"Ротацията не може да бъде договорена правно. Ако приемем, че е необходимо премиерите да се сменят, то тогава е необходимо министър-председателят да подаде оставката на правителство и да се премине през процедурата за формиране на правителство, тоест отново да се връчи мандат на първата по численост парламентарна група", обясни тя.

По думите на доц. Киселова е възможно Делян Пеевски да бъде номиниран за председател на правната комисия, което ще бъде "сериозно изпитание" за новото мнозинство.

"ДПС още миналата година представиха неофициално свой проект за промени в Конституцията и можем да кажем, че от формална гледна точка те са готови още преди всички останали. С това ДПС показва, че не се страхуват да влязат в открит сблъсък с ПП-ДБ и ГЕРБ и имат кураж да участват в дебат. Господин Пеевски по този начин влиза като централен нападател в тази игра", коментира тя.

"Министрите от новия кабинет ще направят ревизия на действията на своите предшественици", смята доц. Киселова и прогнозира засилващо се напрежение между изпълнителна власт и президента.

Сподели:
ЦИК прие хронограмата за изборите за президент и вицепрезидент нн 25 октомври

ЦИК прие хронограмата за изборите за президент и вицепрезидент нн 25 октомври

До 17:00 ч. на 9 септември партиите и коалициите подават заявления в ЦИК за регистрацията за участие в изборите за президент и вицепрезидент. Също до 9 септември ЦИК регистрира партиите и коалициите за участие във вота.

Ивайло Мирчев: Има риск руски нефт да бъде представян като казахстански в "Лукойл Нефтохим Бургас"

Ивайло Мирчев: Има риск руски нефт да бъде представян като казахстански в "Лукойл Нефтохим Бургас"

" В британските документи не пише, че кабинетът е извършил някакъв дипломатически подвиг .Самото британско финансово министерство изрично записва, че уведомяването за дейност по лиценза не представлява удостоверяване, че въпросната дейност действително е разрешена", пише той

Радев омайва синдикатите: Ангажирани сме с устойчивото развитие на българската енергетика

Радев омайва синдикатите: Ангажирани сме с устойчивото развитие на българската енергетика

В срещата участваха вицепремиерът и министър на финансите Гълъб Донев, вицепремиерът Атанас Пеканов и министърът на енергетиката Ива Петрова.  

Коментари (0)