10 Април, 2026

Доц. Кунчев: В Европа България е сред държавите с най-голяма възможност за заразяване след Швеция и Португалия

Доц. Кунчев: В Европа България е сред държавите с най-голяма възможност за заразяване след Швеция и Португалия

Ангел Кунчев

"България спрямо Европа е сред държавите с най-голяма възможност за заразяване след Швеция и Португалия. Значителен ръст се наблюдава и на Балканския полуостров като цяло", каза пред БНТ главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

"Има тенденция за по-леко предаване и смъкване на възрастта на новоустановените случаи, 30% от заразените у нас вече са под 50 години", добави той.

Той потвърди, че проблеми може да има наесен, а най-вече януари и февруари, когато се засилва сезонният грип.

"Не знам какво трябва да направим, за да издържим още една вълна", каза доц. Кунчев и напомни, че трябва да пазим здравната система и рисковите групи. 

"Сега броят на заразени в интензивно отделение е по-малко. В интензивно са най-тежките случаи. Променихме тактиката на лечение. Изнесохме от болницата тези, които могат да се лекуват във вкъщи", обясни още Кунчев.

Относно възможността за ваксина срещу грип, той посочи: 

"Грипната ваксина се появява тогава, когато производителят има възможност да я достави. Само 2 са фирмите, които имат регистрация в България. Всичките ваксини се поръчват поне година по-рано".

Сподели:

Коментари (0)

Делян Пеевски: Подаваме сигнали до институции в Европа и САЩ за груба намеса на МВР в изборите

Делян Пеевски: Подаваме сигнали до институции в Европа и САЩ за груба намеса на МВР в изборите

Лидерът на ДПС и кметът на село Овчарово, област Търговище, Себахтин Зюлкярниев, който беше арестуван при акция на МВР срещу купуването на гласове

Ново странно проучване на „Сова Харис  "помпа" преднината на партията на Радев

Ново странно проучване на „Сова Харис "помпа" преднината на партията на Радев

На пето място са „Възраждане“ със 7,8%, а последни са от БСП - с 4,5%. Останалите партии не минават бариерата от 4%.

Бъдеща коалиция „Кремъл“ – генерира напрежение  в партията на Радев 

Бъдеща коалиция „Кремъл“ – генерира напрежение  в партията на Радев 

При евентуално правителство на „Прогресивна България“ с „Възраждане“ и БСП, в София може да се наложи управление тип „Орбан“