10 Май, 2026

Доц. Петър Чолаков: За Нинова ще е фатално, ако България реши да изпраща оръжие за Украйна

Доц. Петър Чолаков: За Нинова ще е фатално, ако България реши да изпраща оръжие за Украйна

Петър Чолаков


На 4 май, парламентът ще гласува разрешение за предоставяне на военна помощ на Украйна. Най-вероятно след това правителството ще оцелее, коментира пред БНР политологът доц. Петър Чолаков.

„Още преди няколко дни се появи вариант, който е сравнително удобен за ръководството на БСП и конкретно за вицепремиера Корнелия Нинова, именно само ремонт на украинска военна техника да извършва България, с което фактически г-жа Нинова ще си измие ръцете и ще остане вярна на тезата си, че и един български патрон няма да тръгне за Украйна. Това вероятно е решението, около което ще се консолидира парламента. Не трябва да се подценява и как ще гласуват от ДПС. Вероятно ще заемат една по-евроатлантическа позиция“, каза доц. Чолаков.

Той добави, че вариант, при който България реши да изпраща оръжие за Украйна, ще е фатален за Корнелия Нинова, от гледна точка на новосъздадените партии през последните дни.

„Вече има претенции проектът на г-н Янев, който беше обявен, другите проекти около Мая Манолова, тези които са разочаровани от партията на Слави Трифонов и те ще отидат в тази ниша. Това е единственият начин г-жа Нинова „да излезе суха от водата“ – да не се стига до изпращане на по-сериозна помощ за Украйна“, каза доц. Петър Чолаков.

По думите му и в момента България изнася оръжие за трети страни, а оръжейната индустрия у нас „се задъхва“.
Сподели:

Коментари (0)

Новият външен министър с ключова роля при постигането на компромиса с РС Македония

Новият външен министър с ключова роля при постигането на компромиса с РС Македония

Велислава Петрова - Чамова участва във всички подготвителни преговори, уточнения и изготвянето на окончателен вариант на т.нар. „френско предложение“, което премести двустранните спорове на европейско ниво

Ведра и топла неделя, с кратък дъжд в планините и по Черноморието

Ведра и топла неделя, с кратък дъжд в планините и по Черноморието

Термометрите ще отчитат вече от 20° до 25°, в София - около 22°

Надежда Йорданова: Управляващите говорят за реформи, но отказват истински парламентарен контрол и отчетност

Надежда Йорданова: Управляващите говорят за реформи, но отказват истински парламентарен контрол и отчетност

Ние няма да осигурим на управляващите комфортна тишина - напротив, ще бъдем конструктивна и силна опозиция