17 Февруари, 2025

Доц. Теодор Дечев: Заради имперските си амбиции Путин предначерта световната логистика в ущърб на Русия (видео)

Доц. Теодор Дечев: Заради имперските си амбиции Путин предначерта световната логистика в ущърб на Русия (видео)

Доц. Теодор Дечев

Колкото и да отрича, русия винаги е била колониална държава, независимо че има сухоземна връзка с териториите, които е присъединявала. "Не можем да говорим за никакви "завладявания" на славянски земи, не можем да говорим за никаква "цивилизационна мисия на руската империя" по отношение на колониите, които тя не нарича колонии" - каза в предаването "Видимо и невидимо: Контрапропаганда" преподавателят във Висшето училище по сигурност и икономика доц. Теодор Дечев. 

Връщайки се назад в историята, той разказа и за амбициите на русия да завладее отвъдморски територии в северозападната част на Северна Америка. Гостът даде пример с днешна Аляска, която русия владее няколко десетилетия, с "пропуснатите шансове на русия да окупира Хавайските острови" според историци от началото на миналия век, и с идеята на руския антрополог и пътешественик Миклухо Маклай да бъдат завладени островите Папуа-Нова Гвинея, приемана благосклонно от императора. Особено показателен пример за колониалната политика на царска русия е построяването на т.нар. Транссибирска магистрала. Това наистина е велик инженерен подвиг, но се дължи най-вече на опита на империята да се сдобие с незамръзващо пристанище на Тихия океан, тъй като Владивосток поне няколко месеца в годината е неизползваем. Те се насочват към Порт Артур и започват да строят така наречената Източнокитайска железница, която минава на пряко през Манджурия - днешен североизточен Китай. През 1905 това довежда до война с техния предишен съюзник Япония, която Русия губи. 

Доц. Дечев е категоричен, че за русия е важно да не бъде наричана колониална империя заради актуалната парадигма на Кремъл за многополюсен свят, в който Азия е един от полюсите, и този полюс твърдо принадлежи на русия. Но регионът е и много гореща геополитическа точка, в която русия мери влиянието си не само със Запада, но и с Китай" - обяснява анализаторът. Според него русия губи Средна Азия благодарение на агресията в Украйна от миналата зима. По този начин Русия рязко е ускорила втория етап на деколонизацията на Закавказието и Средна Азия - бившия територии на руската империя и Съветския съюз. "Нападайки Украйна, Путин преначерта световната логистика, твърди доц. Дечев. Според него северният морски път през Северния ледовит океан е бил изключително изгоден от икономическа гледна точка, но след началото на войната путин се е скарал с целия свят и застрахователите са забранили да се застраховат и презастраховат кораби, които излизат от руски пристанища. Това е засилило трафика през Китай - Казахстан - Каспийско море - Азербайджан - Грузия-Турция - Европа изцяло в ущърб на русия". Търговията с Европа в момента с извършва по маршрут, който не минава през руски териториални води. 

Войната е накарала държавите от Южен Кавказ и средноазиатските републики да преосмислят геополитическите си ориентации, смята анализаторът. Тези страни все повече се насочват към европейските пазари. Като големи износители на газ и петрол, Азербайджан и Казахстан особено активно развиват сътрудничеството си с Европейския съюз, и са склонни да правят доскоро немислими "политически концесии" на Брюксел. Вместо да попречи на този процес, русия го катализира. Но големият въпрос е как самата Средна Азия ще балансира между стремежа си да работи с Европа, и влиянието на Китай в региона, отбеляза гостът.

Според госта разпадът на СССР през 1991 година е дал първия мощен тласък на деколонизацията на русия. Този тласък обаче е бил частичен, защото тези територии малко или много са останали в сферата на руско икономическо и политическо влияние. Загубата на войната в Украйна ще катализира втора, много по-категорична вълна на деколонизация. В основата й ще са Азербайджан и Казахстан. 


На въпрос на водещия не е ли цел на живота на Путин да стане император на нова руска империя, доц. Дечев отговори, че Путин първо трябва да запази властта си като президент на Русия, пък после да мечтае.

"Самата руска федерация едва ли ще се разпадне заради малочисленото население на огромна част от териториите, които владее. Тя най-вероятно ще си остане цяла, но ще загуби всичко, което е колонизирала от Петър Първи насам", каза в заключение гостът.



Целият разговор на Калин Манолов с доц. Теодор Дечев можете да гледате на https://www.youtube.com/watch?v=ffn-oospkxw




Сподели:
Летище София вече носи името "Васил Левски"

Летище София вече носи името "Васил Левски"

Президентът Радев издаде указ за това, с днешна дата

БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан

БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан

"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."

Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов

Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов

"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"