17 Юни, 2026

Е. Димитров: ВиК ползва незаконно вода, а гражданите я пият непречистена

Е. Димитров: ВиК ползва незаконно вода, а гражданите я пият непречистена
Емил Димитров

Ако спираш водата - стачка, ако не я спреш - наказателна отговорност, коментира той

„В България не е разрешаван внос на болнични отпадъци нито от ЕС, нито от трети страни“, заяви министърът на околната среда и водите Емил Димитров по време на дебатите по вота на недоверие, цитиран от Агенция „Фокус“. „

„По отношение на отпадъците – имаме супер европейско законодателство и супер побългаряване при заобикалянето му“, коментира още Димитров.

Министърът коментира, че в България стриктно се спазват регламентите.

Според него с тези твърдения само се създават внушения и психоза.

„Вие направихте революция, че в България са всичките болнични отпадъци на света. Няма такова нещо. Нещо повече – засилваме контрола. Предстои въвеждане на система“, уточни още министърът.

"Водопроводите са построени малко след 1950-та година. Няма как да са в добро състояние", коментира Димитров. 

"Хората в Шумен мечтаят тръбите да се скъсат, за да дойдат от София и да им ги оправят. Кой направи всички тези кражби. Кой компрометира мрежата. Кой взе решението да се мине само към язовир “Тича”. Знам отговора, който ще се даде – такова беше времето", допълни той по темата за авариите по довеждащия водопровод в Шумен.

"МОСВ ли изостави на произвола собствените водоизточници на Ботевград? Или МОСВ  носи отговорност за качеството на водата? МОСВ дава само разрешение за водоподаването. Ако спираш водата - стачка, ако не я спреш - наказателна отговорност", допълни Димитров, който разкри, че ВиК-Ботевград черпи незаконно вода, която освен това не е пречистена, а гражданите я пият. 

"Всичко, което зависи от мен за новите европрограми, съм направил", разкри екоминистърът. Емил Димитров каза още, че на 30 януари е свикано заседание на Висшия консултативен съвет по водите. 

Сподели:
ДБ: Гласят за шеф на дирекция „Хазарт" адвокат на една от водещите хазартни компании

ДБ: Гласят за шеф на дирекция „Хазарт" адвокат на една от водещите хазартни компании

По думите на Владислав Панев Гинка Панаретова е заемала длъжност директор на Дирекция „Надзор върху хазарта и хазартните дейности" към НАП, а хазартният сектор е доста чувствителен

От „Възраждане“ искат тежка мярка спрямо Северна Македония

От „Възраждане“ искат тежка мярка спрямо Северна Македония

Ангел Георгиев обвини "ГЕРБ, ДПС, ПП-ДБ, които подкрепиха свалянето на ветото спрямо Северна Македония, и БСП, които гласуваха „въздържал се“, заяви Ангел Георгиев пред журналисти

Трус в Сметната палата: Проданов приклещи Димитър Главчев със сигнали за мащабни нарушения

Трус в Сметната палата: Проданов приклещи Димитър Главчев със сигнали за мащабни нарушения

Шефът на бюджетната комисия поиска спешна проверка за конфликт на интереси, устни заповеди към одитори и умишлено забавяне на готови доклади в одитната институция

Коментари (0)