22 Февруари, 2026

ЕК включи троянската луканка сред гарантираните традиционни специалитети на ЕС

ЕК включи троянската луканка сред гарантираните традиционни специалитети на ЕС


Европейската комисия разреши българската троянска луканка да бъде добавена в регистъра на гарантираните традиционни специалитети на ЕС, съобщи БНР.

В прессъобщението на Комисията се пояснява, че начина, по който тя се произвежда традиционно, прави този продукт типично български.

"Наименованието идва от град Троян, където луканката е произведена и популяризирана за първи път от майстор Илия Таслаков. Той е един от първите ѝ производители в страната. През 1883 година Таслаков внася в България първите машини за нарязване на месото", се казва още в съобщението.

Уточнява се, че троянската луканка се прибавя към списъка с 69 гарантирани традиционни специалитети, които са защитени.
Сподели:

Коментари (0)

Руските служби са напълнили Сърбия с паравоенни лагери и центорове за шпионаж

Руските служби са напълнили Сърбия с паравоенни лагери и центорове за шпионаж

„Заподозрените са разпитани, свидетелите - изслушани, и се извършват необходимите експертизи“, съобщиха от Висшата прокуратура в Шабац. Тя води разследване срещу Лазар Попович от Белград и Сава Стеванович от Лозница.

Трайчо Трайков: „Булгаргаз“ се намира във фактически фалит

Трайчо Трайков: „Булгаргаз“ се намира във фактически фалит

По думите на министъра единствената причина предприятието да не бъде преструктурирано или закрито веднага, е фактът, че то е страна по изключително изгодния за България договор за внос на азерски газ

"Студенти против мафията" настояват:  Оставка на Борислав Сарафов

"Студенти против мафията" настояват: Оставка на Борислав Сарафов

Единствената партия, която иска диалог с Обединението са ПП-ДБ, обясниха от там