10 Януари, 2026

Екатерина Захариева: България няма да е спирачка на РС Македония по пътя за ЕС

Екатерина Захариева: България няма да е спирачка на РС Македония по пътя за ЕС

България няма да бъде спирачка на РС Македония по пътя и за Европейския съюз, категоричен е външният министър Екатерина Захариева.

„Няма да бъдем спирачка за Македония по пътя им за ЕС. Ние винаги сме ги подкрепяли, първи признахме тяхната независимост. Никога не сме крили условията за тяхната подкрепа, те винаги са били ясни“, каза тя по бТВ и добави: „Единствено те могат да си бъдат спирачка“.

Захариева подчерта, че България винаги е била честна и открита спрямо РС Македония и това беше целта на декларацията, приета от българския парламент.

„Не мога да приема, че когато идват изборите, една експертна комисия ще бъде спряна. Тя не е спряна от нас. Ние когато имахме избори миналата година за Европейски парламент и местни власти, спряхме ли нейната работа?“, припомни външният министър.

Тя заяви, че България винаги е уважавала правото на самоопределение.

„Лошо е, че доста политици в РС Македония си мислят, че на антибългарска вълна ще спечелят изборите. Изборите отминават, но съседите остават. Никой не е спечелил от езика на омразата. Това е моят призив към нашите съседи“, каза Захариева. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Шести блок на АЕЦ „Козлодуй“ е с намалена мощност, било безопасно 

Шести блок на АЕЦ „Козлодуй“ е с намалена мощност, било безопасно 

Малко преди Коледа е спрян отново заради повреда на защитно мембранно устройство, а от 24 декември работи

В Дунав потъва кораб, заседнал край Свищов в румънската част на реката

В Дунав потъва кораб, заседнал край Свищов в румънската част на реката

Той се намира извън корабоплавателния път и не пречи на преминаването.

Надежда Нейнски: Николай Младенов ще има трудна задача в Газа, но няма да е сам

Надежда Нейнски: Николай Младенов ще има трудна задача в Газа, но няма да е сам

"Тези неща не са one man show, това са неща, които е преценено, че неговите качества и опит като дипломат и политик са достатъчни.“