11 Март, 2026

Екатерина Захариева: Шпиониралите за Русия са действащи агенти, трябваше да бъдат осветени

Екатерина Захариева: Шпиониралите за Русия са действащи агенти, трябваше да бъдат осветени

Екатерина Захариева

„Разследването на службите се води от няколко месеца. Защитата на националния интерес и опазването на нашите държавни тайни е приоритет за нас. Възмутена съм от поведението на българите, които са предавали страната си. Ние няма да правим компромис с националната ни сигурност. Считам, че обществото трябва да знае това. Дело с толкова голям обществен интерес трябва да бъде показано”. Това заяви външният министър Екатерина Захариева пред Нова ТВ.

Ставало дума за действащи офицери и това е трябвало задължително да бъде обявено публично, добавя тя. „Осем са вече руските дипломати, които са обявени за persona non grata. Това не е приятно, но друг изход няма. Всеки следващ също ще бъде обявен за такъв, ако не спазва правилата”, каза още Захариева. По нейните думи тепърва ще бъде направен анализ за типа на информацията, която е била изнасяна от страната в посока Русия.

„Мисля, че вече започват да се преминават всички граници. Все още чакаме реакцията на С. Македония. Ние много пъти сме им казвали, че нещата няма да се случат по този начин. Те трябва да спрат кампанията си срещу България”, каза Захариева. По нейните думи действията на страната са недопустими. Тя коментира и спрените книги на границата вчера: „Очевидно те не искат оригиналите на тези книги да бъдат там и хората да ги прочетат”. Екатерина Захариева добави, че 465 са секциите в чужбина за предстоящия вот. Почти 100 повече от тези на предните парламентарни избори.
Сподели:

Коментари (0)

Слънчево на запад, към обед облачността на изток се разкъсва до ясно време

Слънчево на запад, към обед облачността на изток се разкъсва до ясно време

Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури са между 13° и 18°, по Черноморието - между 8° и 11°, в София - около 15°.

Двама украински граждани са задържани за шпионаж в България

Двама украински граждани са задържани за шпионаж в България

Двамата живеят в испанската провинция Аликанте, град Гуардамар дел Сегура, се разбра по време на заседанието на съда

Трайков покани турския енергиен министър в София, за да обсъдят газовите доставки

Трайков покани турския енергиен министър в София, за да обсъдят газовите доставки

Българският министър изтъкна, че България разчита на диверсифицирани източници на природен газ, сред които е дългосрочният договор за доставка с азербайджанската държавна компания SOCAR