15 Май, 2026

Експерт: С ваксината против коклюш майката и плодът са защитени

Експерт: С ваксината против коклюш майката и плодът са защитени

Аспарух Илиев

"Близо 500-те регистрирани случаи в България са само върхът на епидемичната пирамида, "айсбергът под водата" вероятно е доста повече", коментира д-р Илиев.

В Европа коклюшът също осезателно се покачва, в Германия например случаите за първите 4 месеца на годината са колкото за цялата минала (към 900), Хърватска е с най-много на глава от населението. 

Основна причина е спад на ваксинационнното покритие. Антиваксърската вълна около ковид пандемията определено има участие в този резултат. Втората основна причина - имунитетът отслабва с времето. Затова и се налага реваксинация на 10 години на възрастните.

"Ваксинираните, ако се разболеят, боледуват значително по-леко, напомни той. Най-уязвими са пеленачетата, там кашлицата като белег на болестта липсва, при бебетата има задушаване", описа той.

"Затова е много важно да получат имунна защита от майката, това е причината да се препоръчва ваксинация през втората половина на бременността. Има няколко огромни проучвания  на тези ваксини, защото се ползват от десетилетия, и те доказват, че рискът е само лека температура, т.е. майката и плодът са защитени", обясни той.

"Това, че държавата поема ваксинирането, е много важно, защото все пак има хора, за които цената е проблем. Най-сигурният начин е да става по време на бременността. Не е лошо и изтеглянето на ваксинацията по-рано. Изолация и терапия с антибиотици също е адекватно лечение", коментира д-р Илиев взетите у нас мерки.

"Малко дистанция да се спазва от новородените - това непрекъснато целуване, струпване на толкова много хора около бебето, което е характерно у нас, трябва в първите 1-2 месеца да се избягва", препоръча д-р Илиев и дори го формулира като молба към семействата заради растящите непрекъснато случаи на коклюш, от които вече починаха две бебета, други са в болница.

"Но и не става дума само за коклюша, който в момента е проблем за цяла Европа, а и за други вируси", посочи медикът и настоятелно призова в първите месеци след раждането да се внимава с вниманието от роднини и познати.

Сподели:

Коментари (0)

България заяви водеща роля в съвместния електропреносен коридор Изток-Запад

България заяви водеща роля в съвместния електропреносен коридор Изток-Запад

Българската страна покани Сърбия и Северна Македония да се присъединят към инициативата за Вертикалния газов коридор с инфраструктура на тяхна територия

Министър Демерджиев увери: Няма да остане тайна колко е струвала охраната на Борисов и Пеевски

Министър Демерджиев увери: Няма да остане тайна колко е струвала охраната на Борисов и Пеевски

Той коментира и случая "Петрохан", като обясни, че разполагат и с нови данни, които все още се анализират и предстоят да бъдат представени пред обществото

Инфлацията в България достига 6.8% на годишна база през април

Инфлацията в България достига 6.8% на годишна база през април

Инфлацията от началото на годината (април 2026 г. спрямо декември 2025 г.) е 3.7%