Експерт: Можем ли да гарантираме едновременно излъчване на 12 хил. стрийминга в изборния ден
"Пред вота на 4 април се очертават проблемите за организацията на предизборната кампания, достъп до обществените медии, как ще гласуват карантинираните и как ще гласуват българите в чужбина", заяви пред бТВ Ваня Нушева, директор на "Прозрачност без граници" и преподавател по избирателни системи.
По думите и, необходими са законодателни промени за използването на обществените медии.
"Мобилизирането на членовете на секционните комисии също е проблем и трябва да се търси решение. И отново трябва да добавим регламента на машинното гласуване. на първо място, комбинирането на двата вида гласуване и преписването на данните от машините в хартиения протокол не решава проблема с човешкия фактор", каза още тя.
"Трябва много внимателно да подходим към видеонаблюдението, то може да се окаже не само полезно. Видеонаблюдението не би съответствало на международните стандарти за запазване тайната на вота. На първо място имаме проблем с купения вот и натиска върху гласоподавателите. Сигурни ли сме, че камерите няма да работят и по време на гласуването. През предишни години сме имали случаи не навсякъде камерите в училищата да са закрити по време на гласуването. Освен това възможно ли е да изградим система, която в края на изборния ден да стриймва сигнал на 12 хиляди секции? От тази гледна точка по-подходящия начин е наблюдателите, застъпниците да ползват собствените си мобилни устройства", коментира тя.
Още от България
Иво Христов шашна депутатите – праща родните учени обратно в Русия?
Вицепремиерът заговори отново да бъде възстановено членството на България в Обединения институт за ядрени изследвания, към който вече сме натрупали огромна сметка
Кирил Петков към Румен Радев: С лафове, хитри фрази и добър ПР не се управлява държава
Когато още не знаеш къде си: всякакви хитреци се опитват да се закачат на държавната хранилка, без дори да се усетиш, затова се вслушайте в критиките на Асен Василев...
Ивайло Мирчев: Това не е бюджет на реформите - или е сгрешен, или е злонамерен, но ще плащат всички
Дори когато фалира КТБ и трябваше да бъдат налети милиарди, дефицитът беше доста по-нисък от този на Гълъл Донев, изтъква в интервю за Дарик съпредседателят на "Да, България"