20 дни след засядането на кораба "Вера Су" край Камен бряг - какви са грешките на морските служби и министерствата – темата в предаването на БНТ "Говори сега" коментираха кап. Николай Апостолов – бивш директор на "Морска администрация" и инж. Мартин Янев, изпълнителен директор на фирма за комбинирани превози.
Двамата експерти са категорични в мнението си, че основната грешка на българските власти е, че не са се качили веднага, за да вземат дневника на кораба.
На въпроса дали е възможно вече да са променени данните в кораба, те заявиха: "Със сигурност, да, напълно е възможно".
"България не може да не изпълни правото на преминаване на търговски кораби през нашите води", категоричен е кап. Апостолов.
Според него, след като екипажът вече е разпитан, случаят може да се разследва в 4 направления: човешка грешка, технически проблем, лоши метеорологични условия, медицински причини - ако някой е паднал на мостика и не е могъл да си свърши служебните задължения.
"Метеорологичните условия в случая са били прекрасни. Виждайки часовия период - от 4 без 10 до 4 и 20, това е рано сутринта, може да се предполага, че някой е отишъл да вдига, но не се е качил на мостика", обясни кап. Апостолов.
"Това, което се говори в публичното пространство, че корабособственикът бави решенията и конкретните действия, поставя нашата администрация в една ситуация, в която трябва да се спазва международното законодателство, но и да се действа бързо. Ние нямаме точно разписани стъпки за бързи действия в такава ситуация", смята инж. Мартин Янев.
Капитан Апостолов обясни, че не може да се отнеме правото на корабоственика да си определи спасителя, тоест салвидж компанията.
Относно разтоварването на торовете в кораба, инж. Янев обясни, че трябва да се прецени кое е по-малкото зло - евентуална екологична катастрофа в морето или евентуална природна щета на брега, кое е по-малко безопасно.
Още от България
ГЕРБ: „Прогресивна България“ да се извинят на българските граждани за Бюджет 2026
По думите ѝ приетата финансова рамка е коренно различна от първоначалния проект и ще има сериозни последици за държавните финанси.
ДБ: Няма пилот в самолета! Дните на спокойствие за Радев изтекоха днес
"Сам се вкара в криза, която спешно трябва да бъде решавана“, категоричен бе Мартин Димитров
Бюджет 2026 е приет: Мин. заплата е 620 евро, поемаме нов дълг до 10,1 млрд. евро
С 30% се увеличава годишната винетна такса, считано от 01.08.2026 г. Депутатите решиха да няма коледни партита, семинари и спортни прояви за служители в бюджетните организации.