24 Ноември, 2024

Вирусолог: Надявам се, че здравното министерство ще преосмисли позицията си за третата доза

Вирусолог: Надявам се, че здравното министерство ще преосмисли позицията си за третата доза

"Има разлика между реимунизация и трета доза. Тя е за хора, които не реагират достатъчно добре на ваксината. Това се наблюдава и при други ваксини. При тях е въведена по-сложна схема за ваксинация, така че и те да създадат имунитет", заяви пред Нова телевизия вирусологът и съветник на здравния министър проф. Мира Кожухарова.

„Основната идея на разкриването на COVID зоните е да се улесни достъпа на хората, които не са тежко болни, до медицинска помощ, така че те да не се самолекуват вкъщи. Мисля, че това ще бъде облекчение и за хората, и за болниците. Фактически въпросът е уреден”, обясни тя.

Според нея, проследяването на здравословното състояние трябва да се извършва от служители в COVID зоната.

"Право на безплатни медикаменти ще имат и тези, които не са здравно осигурени", посочи още съветникът на здравния министър.

„Процентът на ваксинираните не е много висок, някъде над 20%. Моите колеги с надежда броят всеки, който си поставя първа доза, с надеждата, че броят на ваксинираните ще се увеличи. Много бавно върви, много малко, което продължава да ме учудва. Всички чакахме да се появи ваксината, за да разрешим проблема и да си върнем доколкото може обратно живота, с който сме свикнали. Сега имаме ваксина, а не я използваме. По света не е така – имат ваксини, говорят за трета доза”, посочи проф. Кожухарова.

Тя посочи, че процентът на тези, които се отказват от ваксинацията след първата доза, не е висок.

Епидемиологът изрази надежда, че здравното министерство ще преосмисли позицията си за третата доза.

„Има разлика между реимунизация и трета доза. Тя е за хора, които не реагират достатъчно добре на ваксината. Това се наблюдава и при други ваксини. При тях е въведена по-сложна схема за ваксинация, така че и те да създадат имунитет. Третата доза във всички случаи е необходима за тези с подтисната имунна система по някакви причини. При тях имунитетът след имунизация е по-слаб”, обясни проф. Кожухарова.

Тя посочи, че в САЩ е взето решение и за реимунизация за определена група хора.

„Ако се погледне кривата – това не е пик, а по-скоро задържане на положителните случаи, на болните. Всъщност забавяне на процеса на разпространение. За съжаление, процентът на положителните проби много бавно, но продължава да расте. Това говори, че вирусът циркулира между нас, но темпът на нарастване е бавен”, каза проф. Кожухарова.

Тя сподели наблюденията си, че след предупрежденията от здравното министерство по-възрастните хора и тези в рисковите групи са станали по-предпазливи.

„Към момента темповете са бавни. Това е една от епидемиологичните цели. Когато са по-бавни темповете, тогава няма опасност системата да отказва в един момент. Вероятно ще има увеличение по-нататък. Прогнози се правят малко сложно, не бих се ангажирала с дати”, каза още епидемиологът.

Тя подчерта, че грипът не е изчезнал, но се правят повече изследвания за коронавирус и той остава на заден план. Двата вируса „вървят” по един и същи начин.

„При леките форми на коронавируса на практика няма разлики с грипа. Напомням, че има и ваксина срещу грипа. Предлагат разстоянието между двете ваксини да е около 2 седмици”, каза проф. Кожухарова.

Тя посочи, че в страната не е регистриран варианта Мю на коронавируса.

Сподели:

Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ

"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"

Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това

ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората

Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер

Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство