8 Юни, 2026

Евродепутат: Политическата нестабилност ни попречи за еврозоната

Евродепутат: Политическата нестабилност ни попречи за еврозоната
Цветелина Пенкова, снимка: БГНЕС

"Загубите са в посока на всички допълнителни възможности, които еврото ни предоставя. Влизането в еврозоната означава намаляване лихвите по заемите. В ситуацията, в която се намираме - доста тежка финансова и икономическа, това би облекчило нашите домакинства. Намаляване на транзакционните такси, което за България е изчислено на близо 0,5% от брутния вътрешен продукт. Загубихме възможността за по-бързо повишаване на доходите и така конвергенцията, която ще се случи в тази посока", каза пред бТВ евродепутатът от ПЕС/БСП Цветелина Пенкова.

По думите ѝ е имало вариант, при който да се направи компромис за България по отношение на инфлационния натиск, както бе направено с Хърватия, но това не се е случило заради политическата нестабилност в страната.

"Политическата нестабилност е от нещата, които оказват роля и влияние. Когато говорим за такава сериозна стъпка като членство в еврозоната, е необходим политически консенсус", обясни Пенкова.


Сподели:
Илин Димитров: Черноморският сезон се забави, анулирани са 120 000 полета

Илин Димитров: Черноморският сезон се забави, анулирани са 120 000 полета

Анулациите са причинени от неразбирателство между две частни фирми и са направени още през декември и януари, каза министърът на туризма

Сутринта грее слънце, след обед дъждове - на изток с гръмотевици

Сутринта грее слънце, след обед дъждове - на изток с гръмотевици

В източните и планинските райони дъждовете ще са придружени с гръмотевици. Има условия и за градушки. Максималните температури - предимно между 26° и 31°, по Черноморието – 21°-23°, а в София около 27°.

Радан Кънев не влезе в интригата на Атанас Атанасов, остава кандидат за лидер на ДСБ

Радан Кънев не влезе в интригата на Атанас Атанасов, остава кандидат за лидер на ДСБ

"Винаги съм бил убеден, че вътрешнопартийното общуване се осъществява на партийни форуми, а не в публичното пространство", казва Кънев

Коментари (0)