18 Март, 2026

Френският посланик обсъди с кмета на Ловеч бъдещи инициативи

Френският посланик обсъди с кмета на Ловеч бъдещи инициативи

Посланикът на Франция Жоел Мейер и кметът на Ловеч Срацимир Петков

Радвам се, че отношенията между Ловеч и Лавал не са строго институционални, а се крепят на човешки взаимоотношения, каза посланикът на Франция в България Жоел Мейер при срещата си на 28 ноември 2023 г. с кмета на Община Ловеч Срацимир Петков. От вчера посланикът е в Ловеч и имаше възможност да се запознае с двустранните отношения на общината с побратимения град Лавал.
Гостът е придружен от съпругата си Зои Мейер и от директора на Френския институт в България Люк Леви. 
В срещата участваха също и Стефан Тихолов, председател на Общински съвет – Ловеч, инж. Петър Маринов, заместник-кмет на Община Ловеч, и Галина Петкова, преподавател по френски език, която вчера получи ордена „Кавалер на академичните палми“.

Негово превъзходителство Жоел Мейер  се поинтересува какви са проблемите пред един наскоро избран кмет, какъвто е Страцимир Петков. На първо място кметът посочи тревожното финансово състояние на общината. Сред това изреди завършването на проектите строеж на спортна зала в ОУ „Проф. Димитър Димов“ и ремонтът на Младежкия дом, където трябва да де настани музеят. Сред проблемите са още състоянието на водоснабдяването на общината, ремонтът на зоопарка и на Спортната зала. „Главната ни задача е възстановяването на икономиката и ще бъдем бързи при вземането на решенията за това“, подчерта кметът на Ловеч.

Гостите  посочиха, че в момента се работи по карта икономическите райони в близост до София от Българо-френската търговска камара. Търсят се възможности някои предприятия да се изнесат от столицата. Ето защото е важна инфраструктурата. Интерес бе проявен и към културните институции в общината, възможностите за туризъм и спорта. 
Кметът на Ловеч не пропусна да съобщи, че в момента част от Общинския духов оркестър е в Лавал и участва в „Българският сезон“, който се провежда от 1 ноември до 3 декември 2023 г. 
Люк Леви, който освен директор на Френския институт  е и съветник па културните въпроси,  разказа, че френското Министерство на външните работи финансира определени проекти до 70 % от стойността да обучение на кадри. Може да се организира обучение и размяна на научни работници или творци, предложи кметът Страцимир Петков. Той съобщи, че общината готви за 12 декември, когато е празникът на  Свети Спиридон, специално събитие. Покровителят на занаятчиите ще бъде почетен с конкурса „Топли ръкавички, шапки и шалове, изплетени от мама и баба“, организиран от Ротари клуб - Ловеч и Община Ловеч.

По време на срещата кметът Страцимир Петков връчи на посланик Жоел Мейер кристал с Герба на общината в знак на благодарност за добрите партньорски отношения. Разменени бяха и протоколни подаръци. След това по програма гостите разгледаха Художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ и Етнографския комплекс „Драсова и Рашова къща“.

Сподели:

Коментари (0)

Гюров: Хората с ниски доходи потребяват около 100 евро на месец за гориво

Гюров: Хората с ниски доходи потребяват около 100 евро на месец за гориво

"Тези 20 евро нито са много, нито са малко. Те са точно компенсацията, която ще подпомогне хората без да ги удари по джоба“, подчертава той

Коалицията ПП-ДБ обяви водачите на листите си за вота на 19 април

Коалицията ПП-ДБ обяви водачите на листите си за вота на 19 април

Начело на листата в  района на „лидерската битка“ – столичния 25 МИР, е Бойко Рашков

Денков не разбирал "драмата"  с отпадането на Явор Божанков от листите на ПП-ДБ

Денков не разбирал "драмата" с отпадането на Явор Божанков от листите на ПП-ДБ

Попитан защо Бойко Рашков води листа в София Николай Денков посочи, че 25 МИР е място, където стават тежки сблъсъци