16 Януари, 2026

Габриел ще представи кандидатурата на България за член на Съвета на ООН по правата на човека

Габриел ще представи кандидатурата на България за член на Съвета на ООН по правата на човека

Мария Габриел

Вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел ще представи кандидатурата на България за член на Съвета на ООН по правата на човека в периода 2024-2026 г. Събитието, на което са поканени представителите на дипломатическия корпус в България, ще се състои на 5 септември, от 17.00 ч. в Национална галерия „Квадрат 500“.

В периода 2019-2021 г. България изпълни първия си мандат като член на Съвета по правата на човека. Като член на Съвета през 2024 - 2026 г., България се ангажира да:

-Подкрепя мерки и политики, насочени към борбата с всякакви форми на дискриминация и нетолерантност;

-Насърчава включването на ръководни позиции на жени и момичета във всички сфери на живота;

-Защитава правата на детето, включително правото на универсален достъп до образование за всяко дете;

-Участва в международните усилия в борбата срещу дезинформацията, насърчаване на свободата на медиите и защита на журналистите. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Това са Димитър Беличев, Михаела Райдовска и Пламен Петков. Номинациите ще бъдат внесени за одобрение в Министерския съвет, след което ще бъдат изпратени на компетентните органи на Европейския съюз.

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

Средствата се отпускат за Белгия, България, Дания, Испания, Хърватия, Кипър, Португалия и Румъния. Така страните ще могат спешно да подобрят военната си готовност и да придобият необходимото модерно отбранително оборудване.

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Предложението на ПП-ДБ за 100% машинен вот получи 6 гласа "за", 7 "против" и 7 "въздържал се".