Убедени сме, че на този етап не трябва да бъде поет нов държавен дълг. Това заяви Кирил Ананиев от ГЕРБ на брифинг в кулоарите на парламента, предаде репортер на БГНЕС.
Ананиев изложи и аргументите за това. "На първо място заради състоянието на фискалния резерв. Към 30 ноември т.г. размерът му е около 12 млрд. лева, което означава, че до края на годината ще бъде осигурено изпълнението на държавния бюджет, както и ще бъдат осигурени необходимите средства в началото на годината и най-вече за изплащането на пенсиите за месец януари", коментира Ананиев.
"На второ място е лошото управление на емисионния календар. ГЕРБ винаги е теглила държавен дълг само тогава, когато е носела доходност за държавата и сме получавали приходи в бюджета. За разлика от нас, почти всяка седмица бяха теглени по 500 млн. лева. Без никакви мотиви за какво се теглят и какви цели следва правителството за какво ще се използва този заем“, уточни той.
Ананиев изрази мнение, че с тези емисии е била натоварена ликвидността и на банковата система, а не бива и бъдещите поколения да се натоварват с тези нови заеми.
От ГЕРБ излязоха с позиция, че визията за тегленето на дълг трябва да е консервативен. "Искаме да спрем изтичането на средства и да спрем прогнозата за дългова спирала, която дават експертите при ново емитиране на дълга и ще го направим като законодателна инициатива", добави Христо Гаджев от ГЕРБ, цитиран от БГНЕС
Фактор
Ананиев изложи и аргументите за това. "На първо място заради състоянието на фискалния резерв. Към 30 ноември т.г. размерът му е около 12 млрд. лева, което означава, че до края на годината ще бъде осигурено изпълнението на държавния бюджет, както и ще бъдат осигурени необходимите средства в началото на годината и най-вече за изплащането на пенсиите за месец януари", коментира Ананиев.
"На второ място е лошото управление на емисионния календар. ГЕРБ винаги е теглила държавен дълг само тогава, когато е носела доходност за държавата и сме получавали приходи в бюджета. За разлика от нас, почти всяка седмица бяха теглени по 500 млн. лева. Без никакви мотиви за какво се теглят и какви цели следва правителството за какво ще се използва този заем“, уточни той.
Ананиев изрази мнение, че с тези емисии е била натоварена ликвидността и на банковата система, а не бива и бъдещите поколения да се натоварват с тези нови заеми.
От ГЕРБ излязоха с позиция, че визията за тегленето на дълг трябва да е консервативен. "Искаме да спрем изтичането на средства и да спрем прогнозата за дългова спирала, която дават експертите при ново емитиране на дълга и ще го направим като законодателна инициатива", добави Христо Гаджев от ГЕРБ, цитиран от БГНЕС
Още от България
Огнян Минчев: Само с граждански протести ще покажем на новите властници, че не могат безнаказано да провалят бъдещето ни
„Прогресивна България“ получи комфортно мнозинство, с което може да нанесе непоправими щети върху българското стопанство и финанси, върху историческата ни памет, предупреждава политологът
Слънчева и гореща неделя
Атмосферното налягане ще остене по-високо от средното за юни, живакът ще скочи до 37°
Божанов: Да предложиш бюджет, нечуван от времето на Жан Виденов, е да си играеш с огъня
Изглежда Борисов и Пеевски по различни начини опитват да се предложат и полегнат на новата власт, коментира съпредседателят на "Да, България"