19 Януари, 2026

ГЕРБ предлага отмяна на задължителното машинно гласуване

ГЕРБ предлага отмяна на задължителното машинно гласуване

Внасяме спешен законопроект за изменение и допълнение на Изборния кодекс, съобщиха от ГЕРБ в парламента.

"С оглед на обстановката, смятаме, че бързо трябва да се гледа той. Ако ще има нови избори искаме веднага да се коригират тези грешки, които бяха допуснати в ИК на Разпети петък. Искаме да се въведе пълно равенство между гласуването с машинни и хартиени бюлетини. Във всички секции да има и хартиени, и машинни бюлетини и на гражданите да се даде възможност да гласуват както пожелаят, за да се избегне този спад в избирателната активност", коментираха от ГЕРБ.

В секции в чужбина, които не са членки на ЕС, да се осигурят технически лица български граждани, искат от ГЕРБ. Техническият софтуер и машините за гласуване да бъдат собственост на българската държава, искат от партията.

От ГЕРБ искат също така преброяване на всички контролни разписки. При разлики между машинно преброяване и контролните разписки, да се приемат контролните разписки.

"Този ИК беше направен за предишните избори, а изборното законодателство трябва да се прави дългосрочно и да гарантира равното избирателно право, което беше нарушено на 11 юли", добави Каназирева, цитирана от БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Божанков: Радев е един Коста Копейкин на стероиди

Божанков: Радев е един Коста Копейкин на стероиди

"Битката с корупцията няма как да му е силната карта, защото е управлявал и корупцията не е сразена.“

"Отървете народа от тази агония" - президентски съветник пусна клип с призиви към Радев да основе партия

"Отървете народа от тази агония" - президентски съветник пусна клип с призиви към Радев да основе партия

Видеото, публикувно от президентския секретар по сигурността и отбраната Димитър Стоянов, породи догадки.

Николай Денков: Лорер няма да е част от листите на ПП-ДБ, изключен е

Николай Денков: Лорер няма да е част от листите на ПП-ДБ, изключен е

Най-голямата битка според Денков е за честността на вота, заради "усилията за саботаж" на машинното гласуване.