1 Февруари, 2026

Горанов: Комисията по хазарта е утвърждавала правила за игри в разрез със закона

Горанов: Комисията по хазарта е утвърждавала правила за игри в разрез със закона

Владислав Горанов

„Няколко организатори на лотарийни игри са включили в своите правила превратно тълкуване, като са решили, че игрите могат да се облагат не с 15% върху оборота, а с такси и комисионни. В нито един момент законът не е допускал подобно тълкуване“. Това заяви министърът на финансите Владислав Горанов.

Финансовият министър взе участие в петъчния парламентарен контрол, където обясни пред депутатите защо е стигнало до различно тълкуване на Закона за хазарта, нанесло щета в бюджета на стойност стотици милиони лева от страна на няколко хазартни оператори.

„Комисията по хазарта, още от 2014 г., е утвърждавала подобни правила за игри, в разрез със закона и е допускала подобно прилагане на закона от някои хазартни оператори. В края на 2019 г. при мен дойде сигнал от организатори на хазартни игри за подобно неправилно прилагане на закона. Веднага възложих проверка на Държавната финансова инспекция, която установи разликата и некоректното прилагане на закона“, обясни Горанов.

Финансовият министър обобщи, че въпросните такси, заедно с лихвите за забава, възлизат на около 700 млн. лева. Хазартните фирми пък са свързани с обвиняемия бизнесмен Васил Божков, който продължава да се намира в Обединените арабски емирства.

„Комисията по хазарта издаде актове за публични задължения, които бяха потвърдени от ВАС по отношение на предварителното изпълнение и предадени на НАП за предварително изпълнение. Върху имуществото на тези организатори са наложени запори с оглед на публичните държавни вземания“, допълни още Горанов.
Сподели:

Коментари (0)

 Мерц: ЕС трябва да играе активна роля или ще се превърне в играчка на великите сили

Мерц: ЕС трябва да играе активна роля или ще се превърне в играчка на великите сили

Канцлерът заяви още, че решението за отказ от руския газ също е необратимо и Германия иска силно да се ориентира към вятърната и слънчевата енергия.

Стотици сведоха глави: 81 години от Народния съд и жертвите на комунистическия режим

Стотици сведоха глави: 81 години от Народния съд и жертвите на комунистическия режим

На 1 февруари страната почита паметта на жертвите на комунистическия режим и Народния съд, белязал историята с масови смъртни присъди без право на защита.

Илияна Йотова: Изборът на служебен министър-председател не е моят избор

Илияна Йотова: Изборът на служебен министър-председател не е моят избор

Тя обяви, че от вторник започва консултациите с парламентарните групи, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.