17 Април, 2026

Горанов "с висока степен на вероятност" твърди, че среща между Радев и Кирил Петков е имало преди няколко месеца

Горанов "с висока степен на вероятност" твърди, че среща между Радев и Кирил Петков е имало преди няколко месеца

Владислав Горанов

Проблемът на Радев е, че той се яви през годините като най-голямата политическа сурогатна майка, каза още той

"Румен Радев се наложи да ръководи изпълнителната власт от първите дни на своя мандат. Дали това го провокира в годините да има особен афинитет, критичност и отношение към изпълнителната власт, дали така възприема мандата на президентската институция или съдържанието на конституционните си правомощия, но това, което се случва в момента, е последица от всичко, което той като отношение към изпълнителната власт и парламентаризма проведе", каза бившият финансов министър Владислав Горанов пред Bgonair.

Той отбеляза, че политическата криза в България е стартирала през 2020 година.

"Проблемът на Радев е, че той се яви през годините като най-голямата политическа сурогатна майка. Той, знаейки, че по Конституция нищо друго не може да направи, освен да президентства, се опитваше през цялото време да участва задкулисно в творчеството на различни политически субекти. В подобни неща са упреквани и президенти преди него, но той най-нетърпеливо и най-агресивно се опитваше да се включва на този терен. Това, което се случва в момента между него и Пеевски, е нещо съвсем естествено", заяви Горанов.

"Това, което постигна Пеевски, отмъщавайки си на всички тези, които се опитваха през годините да го демонизират, е свалянето на Радев от амвона, който той се опитваше да заема, и го вкара в политическата кал, където с негово желание или без, ще трябва да участва. Макар и избран мажоритарно, влизайки в този политически дебат и влизайки в обяснителен режим, той застава до политиците, с които иска да се съизмерва", добави Горанов.
По думите му изпълнителната власт в България е слаба.

"Когато имате слабо правителство и слабо лидерство, всеки, който е по-енергичен и знае какво трябва да се направи, по-лесно му се чува гласа. Когато имате слаба изпълнителна власт, парламентът изпъква. Това е част от политическата криза, която започна 2020 година и не виждам да свършва скоро", посочи Горанов.

Той призова да се обърне особено внимание на думите на вицепрезидента Илияна Йотова, която каза, че "президентът е поканен за част от сглобката".

"Смея да твърдя, с висока степен на вероятност, че среща между Румен Радев и Кирил Петков се е състояла преди няколко месеца. Ако някой трябва да питате дали е имало оферта към президентството за участие в някаква конструкция, било то тип сглобка - го адресирам към Петков", каза още бившият финансов министър.

Сподели:

Коментари (0)

„Прогресивна България“ за 45 минути: Румен Радев учреди партията си без свидетели

„Прогресивна България“ за 45 минути: Румен Радев учреди партията си без свидетели

В рамките на едно заседание се вземат всички ключови решения — създаване на партията, избор на лидер, формиране на изпълнителен и контролен орган.

Скандал с нередовни бюлетини в Добрич и Шумен

Скандал с нередовни бюлетини в Добрич и Шумен

В случай, че са били допуснати сгрешените бюлетини в обръщение, е имало опасност да бъде опорочен вота и обявен за недействителен

Тръмп: Вече нямаме спорни точки с Иран, много сме близо до сделка

Тръмп: Вече нямаме спорни точки с Иран, много сме близо до сделка

Попитан защо след поредицата си от оптимистични публикации все още не може да обяви сделка, Тръмп каза, че иска споразумението да бъде оформено писмено.