В речта си на Лондонския литературен фестивал в Southbank Centre, където промотира новата си книга "The Climate Book", 19-годишната Тунберг критикува предстоящата среща на върха за климата, известна като COP27, като възможност за "хората с власт... да използват "зелените политики" за промиване на мозъци, лъжи и измама".
Грета Тунберг заяви, че срещата на върха на ООН за климата, която ще се проведе следващия месец в Египет "се провежда в туристически рай в страна, която нарушава основни човешки права".
Макар че миналата година Тунберг присъства на протестите в Глазгоу за COP26, тя заяви, че няма да присъства на COP27, която ще се проведе от 6 до 18 ноември в Шарм ел Шейх.
"Пространството за гражданското общество ще бъде изключително ограничено", каза тя. "Важно е да оставим място за тези, които трябва да бъдат там. За активистите ще бъде трудно да изкажат мнението си".
Публичните демонстрации на практика са забранени в Египет, а ограниченията върху акредитацията и пропуските за присъствие на активисти са били предмет на спорове на предишни срещи на върха на ООН за климата.
Тунберг стана известна през 2018 г. на 15-годишна възраст, като организира училищни стачки в родната си Швеция, превръщайки се в лице на младежкото активистко движение за борба с климатичните промени.
Докато представяше книгата си тя определи "кризата на устойчивостта" като "криза на недостигащата информация".
Книгата й включва обяснителни статии от над 100 експерти по климата, сред които известните учени Катрин Хейхоу и Майкъл Ман, както и автори като Маргарет Атууд.
"Исках тя да бъде образователна, което е малко иронично, тъй като моето занимание са училищните стачки", каза тя.
Помолена да коментира неотдавнашните протестни действия на екоактивисти, които заляха със супа "Слънчогледите" на Винсент ван Гог в лондонската Национална галерия, Тунберг каза: "Хората се опитват да намерят нови методи, защото осъзнаваме, че това, което сме правили досега, не е свършило работа. Съвсем разумно е да очакваме подобни различни действия"./БГНЕС, Ройтерс

Още от Свят
Започнаха консултациите за избор на ново правителство в Сърбия
Управляващата Сръбска прогресивна партия, на която сръбският президент е член, трябва да дойде на посещение при него, да предложи кандидат за премиер и да декларира, че си е осигурила мнозинство, по думите на Александър Вучич
Forbes: Безпилотните роботи на фронта заменят сапьорите на ВСУ в смъртоносни мисии
Много украински бригади използват радиоуправляеми наземни дронове за най-рисковите инженерни задачи
Съдебното дело над Льо Пен днес може да пречупи шансовете ѝ за президентския пост
Прокурорите по делото, насочено и срещу други високопоставени служители на Национален сбор, поискаха от съда да наложи на водача на крайната десница както присъда със затвор, така и забрана да заема публични длъжности