2 Април, 2026

Хампарцумян: Платежният баланс се влошава

Хампарцумян: Платежният баланс се влошава

Левон Хампарцумян

„Ние може да очакваме в следващите месеци основната лихва да се повиши над 1% - 1,5%, може и нагоре. Не е толкова страшно”, коментира пред Нова нюз банкерът Левон Хампарцумян, като напомни, че преди предишната криза инфлацията е била 3%.

Поводът е, че ЕЦБ повиши лихвата за първи път от десетилетия, за да потисне инфлацията.

Хампарцумян обаче обясни, че нас ни интересува повече какви ще са лихвите, които ще плащаме по кредитите си. Той напомни, че сме имали лихви върху потребителските кредити и върху ипотеките над 10% и хората са продължавали да взимат кредити.

"Това, което ние искаме, е предсказуемост, устойчивост и относително ниски лихви. Но този период на свръх ниски лихви практически вече приключва”, предупреди Хампарцумян.

"Българската икономика все още е в растеж. Платежният баланс се влошава. Имаме все още висока заетост, но първите сигнали за проблеми, които настъпват, няма да бъде катастрофално. Но това, което трябва да правим, е независимо от политическите турбуленции, да се опитаме да позиционираме България като предвидимо място за правене на бизнес", коментира той.

"Трябва да се готвим за трудни ситуации, а  ако се окажат по-леки, ще ни е по-леко. В България няма човек, умрял на барикада. И няма човек, умрял от глад. Ако сме разумни, има начин да преминем през трудностите", завърши той.

Сподели:

Коментари (0)

Шистовият газ като предизборен наркотик: кой печели от енергийната истерия?

Шистовият газ като предизборен наркотик: кой печели от енергийната истерия?

Борисов внезапно откри, че "България лежи върху злато", а Радев вкара темата за руския петрол в дискусия, която има потенциал да мобилизира избиратели

Извършили граждански арест: Как принудихме да спре шофьора с почти 6 промила алкохол

Извършили граждански арест: Как принудихме да спре шофьора с почти 6 промила алкохол

Очевидци разказаха, че автомобилът криволичел по пътя и ударил друга кола, без да спре. След инцидента водачът се е опитал да избяга.

Бойко Станкушев: Мълчанието по казуса "Русинова" говори за страхове, дори за кошмари

Бойко Станкушев: Мълчанието по казуса "Русинова" говори за страхове, дори за кошмари

Журналистът изтъкна, че сме свидетели да се замита от години този казус и попита защо Емилия Русинова толкова години е незаобиколим фактор и защо никой не ѝ е търсил отговорност