„В тази парламентарна ситуация са много възможностите. За съжаление това, което очаквах аз, че е абсолютно невъзможно прегръдката между ПП-ДБ и ГЕРБ, изглежда като правдоподобен сценарий. Всички очакваха ИТН да влязат като патерица на всяко едно управление. Трудно е да се направи прогноза. Със сигурност каквото и да се роди, то няма да е особено устойчиво“, прогнозира пред бТВ политологът Слави Василев.
Той подчерта, че с ротационния премиер, ще се „превърне най-висшето ръководство на държавата министър-председателят в една секретарка, която да бъде
управлявана задкулисно“.
„Тази политическа система е абсолютно затънала в задкулисни договорки и никога нито гражданите, нито анализаторите, нито журналистите знаят какво ще се случи“, добави Василев.
„Струва ми се, че ще видим още обрати в следващите няколко дни. Много вероятно е „Има такъв народ“ да не са били търсени за сериозни съдържателни разговори", коментира преподавателят по политически науки в СУ „Св. Климент Охридски“ Ружа Смилова.
Според нея няма конституционна забрана за премиер на ротационен принцип.
„Знаем, че такива ротационни модели на правителство съществуват в няколко демократични страни в света“, добави Смилова.
„Сериозните разговори текат и със сигурност това, което виждаме и четем посред нощ във Фейсбук няма много общо с истината", каза политическият анализатор Георги Харизанов.
Той бе категоричен, че още преди изборите е било ясно, че много трудно ще се роди позитивен сценарий.
"Беше пределно ясно, че ПП и ДБ няма да подкрепят първия мандат. Може би навлизаме във времена, в които някой трябва да отстъпи“, добави Харизанов.
Още от България
Иво Сиромахов: Моят президент! Това е Кобилкина
"Трябва да е жена. Видяхме, че мъжете в политиката не стават за нищо", смята той
През първата сесия на НС са задали 21 въпроса към Радев и вицепремиерите на блицконтрол
В 52-рото НС са постъпили общо 163 законопроекта, като 114 от тях са внесени от народни представители.
ФАЦ: Опитът на Радев да обвърже преговорите за американските самолети с премахването на визите се провали напълно.
Военни експерти също посочват, че едва ли е в интерес на Техеран да атакува държава членка на НАТО заради няколко самолета-цистерни