5 Декември, 2025

Хранителните стоки от първа необходимост са поскъпнали за година с близо 50 на сто

Хранителните стоки от първа необходимост са поскъпнали за година с близо 50 на сто

С една минимална заплата в България потребителска кошница от 20 стоки може да се купи 7 пъти, докато в Германия - 31

20-те основни хранителни стоки от първа необходимост, които потребяваме всекидневно, и голяма част от които присъстват на Коледната трапеза, са поскъпнали с близо 50 процента за една година, сочат данните на КНСБ. Сред тях са ориз, хляб, брашно, кайма, свинско и пилешко месо.

Заместник-директорът на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ Виолета Иванова каза, че у нас и през декември продължава нарастването на цените на основните 20 стоки и услуги, „които водят до повишение на издръжката на живот и тъй като последните данни за месец декември ще бъдат готови около януари месец, очертава се, че септемврийската издръжка за живот от 1320 лева ще продължава да нараства".

Данните сочат, че с една минимална заплата в България тази потребителска кошница от 20 стоки може да се купи 7 пъти, докато в Германия - 31:

"Миналата година, септември месец, за тези 20 стоки сме давали 65 лева, а сега даваме 95 лева, тоест нарастването е с 45%", съобщава БНР.
Сподели:

Коментари (0)

Бойко Борисов: Имаше платена провокация пред дома ми, но в живота всичко се връща

Бойко Борисов: Имаше платена провокация пред дома ми, но в живота всичко се връща

Лидерът на ГЕРБ предупреди, че ще дойде време, когато ще тръгнат други и по техните къщи

Закопчаха 4-ма с наркотици и ножове, 3-ма от тях са били арестувани и за провокации на протеста

Закопчаха 4-ма с наркотици и ножове, 3-ма от тях са били арестувани и за провокации на протеста

В колата са открити различни видове наркотици - марихуана, кокаин, амфетамини, кристали, както и таблетки ксанакс. Освен дрогата, у задържаните са намерени и ножове и боксове.

Тристранката се събира на ключова среща за Бюджет 2026

Тристранката се събира на ключова среща за Бюджет 2026

Управляващи, синдикати и бизнес ще търсят формула, която да позволи актуализиране на план-сметката така, че да отрази интересите на всички страни