24 Юли, 2026

Ива Митева: ГЕРБ ни предизвикват, мажоритарна система не се прави за една нощ

Ива Митева: ГЕРБ ни предизвикват, мажоритарна система не се прави за една нощ
Ива Митева-Рупчева

ГЕРБ ни предизвикват с предложението си за мажоритарна избирателна система, защото ние сме поели такъв ангажимент, заяви председателят на парламента и депутат от „Има такъв народ“ Ива Митева, цитирана от БГНЕС.

Митева коментира законопроекта на ГЕРБ за преминаване от пропорционална към мажоритарна избирателна система – едно от шестте предложения за промени в Изборния кодекс, които днес обсъжда Правна комисия на първо четене.

Според нея, предложението на най-голямата парламентарна група е „механично преписване на текстове“, с което от ГЕРБ демонстрират непознаване на същността на мажоритарния вот.

По същество предложението включва създаване на 234 едномандатни района в страната и 6 извън нея, като районите и номерацията им да се определят от президента.

„Без преброяване не могат да се правят изборните райони, това е законопроект, направен за една нощ“, разкритикува го Митева, според която подобни промени трябва да бъдат правени след прецизно изследване и обсъждане.

От думите ѝ стана ясно, че „Има такъв народ“ не са отказали от въвеждането на мажоритарния вот, но предвиждат това да стане до следващите редовни парламентарни избори, което ще позволи текстове да бъдат детайлно прецизирани.

Сподели:
Весела Чернева: Не измервам българския национален интерес в руски олигарси и офицери от КГБ

Весела Чернева: Не измервам българския национален интерес в руски олигарси и офицери от КГБ

От своя страна Огнян Дъскарев брани като Ватросов сегашната външнополитическа линия на страната и  отсече, че България остава лоялен член на НАТО.

Андрей Гюров: Многослойната дипломация на Радев все пак има граници и това са границите на абсурда

Андрей Гюров: Многослойната дипломация на Радев все пак има граници и това са границите на абсурда

„На какво точно държим? На санкциониран режим, който с кръв смазва гражданите си, който финансира терористите от Хизбула, Хамас, хутите…?", пита бившият служебен премиер

Радев кандърдисва "Америка за България" да финансира повече научни проекти

Радев кандърдисва "Америка за България" да финансира повече научни проекти

От своя страна представителите на фондацията поставиха въпроси, свързани с правната рамка, регулираща дейността на неправителствените организации|

Коментари (0)