"Темата "Македония" се превръща в удобна дъвка, когато няма какво да се каже. Когато се търси конфликт и разпалване на емоции, тази тема да бъде изкарана на преден план", коментира пред БНР политологът Калоян Велчев.
Той припомни, че при оттеглянето на ИТН от управляващата коалиция всички политически сили са заявили, че независимо дали ще има кабинет, или - не, приоритет е приемането на актуализацията на бюджета:
"А вместо това дневният ред на Народното събрание започна с темата за Северна Македония. Това, което се опитват да изкарат от ИТН, е пресилено - че се водят две външни политика. Когато се приемаше позиция и на НС, и на КСНС, никъде не пише, че трябва да спираме на всяка цена РСМ за ЕС. Посочили сме много ясни стъпки, които трябва да се изпълнят, за да продължи процесът на евроинтеграция на нашата съседка. Също така е посочено, че това е наш национален интерес. Да се обвинява премиерът, че той се опитва да активизира диалога и да има напредък по тези стъпки, е пресилено и показва, че ИТН с други идеи са напуснали това управление".
Според Велчев и ГЕРБ, и ИТН се опитват да консолидират парламентарните си групи:
"Вотовете на недоверие са стабилизиращи и може би това е една от идеите да се внесе такъв".
По думите на политолога е интересно дали ИТН ще подкрепи вота на недоверие:
"Ако правителството падне, отново ще влезем в период на нестабилност заради партията на Слави Трифонов".
Той определи актуализацията на Бюджета като "най-голямата черна кутия" отново заради ИТН:
"Депутатите от ИТН казаха, че ще я подкрепят, но в едната ѝ част, което ще доведе до дебалансиране на бюджета".
Калоян Велчев прогнозира, че може да се събере мнозинство в парламента за гласуване на връщането на хартиените бюлетини.
Още от България
Сигнал за взривно устройство опразни Областната адмистрация в Стара Загора
На място са пристигнали полицаи от ОДМВР-Стара Загора и екип на пожарна безопасност
Митрофанова: България следва безусловно линията на НАТО и ЕС, а отношенията с Москва са в най-ниската си точка
Руският посланик в София критикува българската външна политика, твърди, че оръжия, произведени у нас, достигат до Украйна, и определя охлаждането на двустранните отношения като резултат от евроатлантическата политика на страната
Божанов: Гледаме нов епизод на “Колеги, прибирайте се”, с процедурни хватки на кабинета не се разбива корупция
Преди година е осуетена проверка на ДАНС в складове за лекарства по сериозни съмнения за схема за източване на значителни средства, включително от Здравната каса, днес поискахме изслушване по темата и управляващите го отхвърлиха, каза съпредседателят на “Да, България”