Кирил Топалов: Македонското общество 75 години лъгано, че няма нищо общо с "бугарите", че "бугарите са фашистичко племе"
"Днешната среща беше малко изненадваща за нас, защото очаквахме по-голяма деловитост от страна на нашите македонски колеги, а имаше неочаквана твърда и неконструктивна позиция", заяви пред БНТ проф. Кирил Топалов от съвместната българо-македонска историческа комисия.
По думите му, понятието "македонски протокол" може да върви в ежедневно обсъждане, но не и в официален документ.
"Нашите колеги имат вече 75 години инерция, че всичко е македонско - историята, езика. Сега се налага да променят рефлексите си и да използват прилагателното "северна"", каза още той.
Проф. Топалов припомни, че от македонска страна е прекъсната работата на комисията за около една година, както и да твърдят, че българската страна е подложена на политически натиск.
"От тяхна страна излизат към правителството и обществото абсолютно неверни сигнали. Ние не можем още да подпишем протокола от 9-тата среща, която беше преди една година", каза той.
"Историческата истина е толкова явна и безспорна, няма как да приемем, че нямаме обща история, нямаме нищо общо, че са по-стар народ от българския. Какво да говорим за едно общество, което от 75 години е лъгано, че няма нищо общо с "бугарите", че "бугарите са фашистичко племе". Не е лесно", коментира проф. Топалов.
Още от България
Иво Христов шашна депутатите – праща родните учени обратно в Русия?
Вицепремиерът заговори отново да бъде възстановено членството на България в Обединения институт за ядрени изследвания, към който вече сме натрупали огромна сметка
Кирил Петков към Румен Радев: С лафове, хитри фрази и добър ПР не се управлява държава
Когато още не знаеш къде си: всякакви хитреци се опитват да се закачат на държавната хранилка, без дори да се усетиш, затова се вслушайте в критиките на Асен Василев...
Ивайло Мирчев: Това не е бюджет на реформите - или е сгрешен, или е злонамерен, но ще плащат всички
Дори когато фалира КТБ и трябваше да бъдат налети милиарди, дефицитът беше доста по-нисък от този на Гълъл Донев, изтъква в интервю за Дарик съпредседателят на "Да, България"