Държавна сигурност никога не е разбирала свободния свят и това най-много си личи в анализите ѝ за предаванията на западните радиостанции, в които дори когато е ставало въпрос за свобода, обективност и идеологическа необремененост репресивният орган на БКП е възприемал това като пропаганда. Това разкриват документи от архива на ДС, един от които desebg.com публикува онлайн. Той представлява строго секретна справка относно: Методи за въздействие на подривната радиопропаганда.
Документът е на Първо главно управление на ДС (разузнаването) от 1978 г., в който е направен опит за анализ на предаванията на радио „Свободна Европа“ и радио „Свобода“ (специализирано в предавания за СССР, б.а.). Подчертано е, че радиостанциите са се стремели да въведат слушателите в климата на по-свободен свят, в който проблемите се обсъждали свободно, обективно, без идеологически или други предубеждения. ДС е изследвала редакционната политика на двете западни радиостанции. Посочено е, че те са избягвали емоциите, ругатни, резки изрази, високомерие и др. Отбелязано е подмяната на някои остарели антикомунистически термини като „комунистически държави – сателити“ и др. Радиостанциите не са излъчвали програми, базирани на слухове или непотвърдена информация.





Още от България
България и Сърбия подписаха спогодба за нов граничен пункт - „Калотина” 2
Преди началото на летния сезон вече 3 милиона души са преминали през границата
"Спартан" полетя до Италия с петмесечно бебе за чернодробна трансплантация
Вчера за лечение в Германия беше транспортирано 12-годишно момиче с рядко заболяване на кръвта, а във вторник - пак в германска клиника беше настанено 16-годишно момче с чернодробна недостатъчност. Лечението в трите случая ще бъде заплатено от Здравната ни каса.
Николай Нанков: Край на социалните мрежи за деца - няма да може системата да бъде лъгана
"Дигиталният портфейл ще е за всички - никой няма да може да влиза в социални мрежи без него - важно уточнение е, че това ще е напълно безплатно"