13 Март, 2025

Кольо Колев: Партиите се поучиха от шамара на избирателите

Кольо Колев: Партиите се поучиха от шамара на избирателите

Кольо Колев, снимка: БГНЕС


"Има голям шанс да се състави правителство този път. Основните играчи БСП, ИТН и "Демократична България" се поучиха от шамара, който получиха на изборите, а "Изправи се БГ" въобще изпаднаха. Избирателите им казаха, че не им трябват техните червени линии и си поискаха промяната осъществена", коментира пред Нова нюз политологът Кольо Колев.

Според него този шамар до голяма степен ще държи стабилността и консенсуса между преговарящите за правителство политически сили, защото те едва ли не си дават сметка какво ще стане, ако и този път не се състави кабинет.

"Действията и решенията на евентуалното правителство ще покажат дали тази стабилност ще се запази", смята Колев.

За него е нормално Кирил Петков да е премиер, тъй като се ползва в момента с обществено доверие, освен това е и лидер на спечелилата изборите политическа сила.

"Трябва да има силна опозиция, но проблемите, които ГЕРБ изкарват в момента, изглеждат малко измислени и кьорфишеци. Ще се решават въпроси на бъдещето, по които те трябва да взимат отношение - това би била разумна опозиция", каза още политологът.

Колев смята, че ДПС към момента са в позицията на ГЕРБ, но са снижили децибелите и ще искат да бъдат конструктивна опозиция, ще търсят диалог и възможности за заемане на управленски позиции, ако не сега, то по-късно, но връщането на Делян Пеевски в играта ще им коства много.

"Възраждане" ще бъде извън сметките на всички, те ще продължат кресливата си пропаганда", добави той.
Сподели:
Пеевски: "Величие" ще влезе, тази шашма е готвена отдавна

Пеевски: "Величие" ще влезе, тази шашма е готвена отдавна

Лидерът на „ДПС-Ново начало" призова медиите да узнаят кой има интерес да разбива българския парламент и да продуцира такива проекти

Над 17 хиляди са сложили подписа си под отвореното писмо с искане за справедлив мир за Украйна

Над 17 хиляди са сложили подписа си под отвореното писмо с искане за справедлив мир за Украйна

Инициаторът на отвореното писмо Захари Карабашлиев посочи думите на големия български дипломат Симеон Радев след подписването на Букурещкия мир от 1913 г.: „Всеки несправедлив мир е една клокочеща нова война“

Борисов: Не коментирам решения на КС, но май ще имаме още една партия в НС

Борисов: Не коментирам решения на КС, но май ще имаме още една партия в НС

За разлика от държавите, в които партиите, които бележат растеж – например в Гърция, победителят получава бонус, а в България е точно обратното