15 Януари, 2026

Комисията по отбрана разглежда ветото на президента върху изпращането на БТР-и за Украйна

Комисията по отбрана разглежда ветото на президента върху изпращането на БТР-и за Украйна

Ветото на президента върху изпращането на бронирана транспортна техника за Украйна ще бъде разгледано от ресорната Комисия по отбрана. На актуални въпроси ще отговаря и министър Тодор Тагарев.

Президентът Румен Радев върна за ново обсъждане в парламента Закона за ратифициране на споразумението, с което България предоставя безвъзмездно на Украйна БТР-и.

В мотивите на държавния глава е отбелязано, че депутатите не са достатъчно запознати с конкретните параметри на дарението, което прави невъзможна обективната преценка дали техниката е с отпаднала необходимост. Според него предоставяната техника е високопроходима и би могла да се използва за охрана на българската граница и за оказване на помощ при аварии и бедствия.

Управляващите посрещнаха остро налагането на вето върху това решение. То беше определено като "политическо лицемерие" и премиерът Николай Денков, лидерите на ГЕРБ, ПП ДБ и ДПС изразиха увереност, че то ще бъде преодоляно.

Споразумението за предоставяне на бронирана транспортна техника бе подписано в София на 8 август. и в Киев на 13 ноември. На 22 ноември със 152 гласа "за" и 57 "против" Народното събрание прие България да дари безвъзмездно 100 бронетранспортьори с отпаднала необходимост на украинската страна.
Сподели:

Коментари (0)

Теменужка Петкова: Индексиране еднократно възнагражденията с 5%, инфлацията е 3,5%

Теменужка Петкова: Индексиране еднократно възнагражденията с 5%, инфлацията е 3,5%

Заради твърденията на Асен Василев, че инфлацията е била по-ниска, когато той беше финансов министър, Петкова обърна внимание, че през 2022 г. инфлацията, съгласно индекса на потребителските цени в България, е 16,9%.

ЕЦБ: България е добре интегрирана с еврозоната

ЕЦБ: България е добре интегрирана с еврозоната

Както и при други държави, приели еврото, се очаква България да се възползва от по-ниски транзакционни разходи и по-ниски разходи по заем

Росен Желязков от „Мини Марица-изток“: Ролята на БАН и на специализираните институти е ключова

Росен Желязков от „Мини Марица-изток“: Ролята на БАН и на специализираните институти е ключова

"В трите рудника на „Мини Марица-изток“ вече са извършени 10 дълбоки сондажа. Българската академия на науките ще анализира между 40 и 60 проби от всеки сондаж с цел определяне на концентрациите на редкоземни елементи и критични суровини", заяви премиерът