7 Декември, 2025

Коста Филипов: Дошло е време за нормализиране на диалога между София и Скопие

Коста Филипов: Дошло е време за нормализиране на диалога между София и Скопие

Дошло е време да се нормализира диалога между София и Скопие, заяви пред БНР Коста Филипов, дългогодишен кореспондент на български медии в Скопие.

„Надявам се, че на 4 февруари няма да има остри инциденти и тънки опити за провокация от двете страни. Няма нищо лошо във това хора от двете страни на границата заедно да честват Гоце Делчев“

Коста Филипов коментира изказването на Даниел Лорер от ПП, че Християн Пендиков, който беше жестоко пребит в Северна Македония, не е български гражданин, а само се определя като човек с българско самосъзнание.

„Такива несръчни изказвания по темата  за Северна Македония на Даниел Лорер сме имали и преди. Това се дължи на говоренето по принцип, без да се познава конкретната ситуация и цялостната ситуация в СМ. Това е ниска политическа култура“

И преди случая с Християн Пендиков имаше нападения срещу българските клубове, дори опити за подпалване, напомни Филипов.

„Този случай беше част от една поредица. Явно е дошло време да се каже, че не може да се процедира така спрямо хората, които са декларирали българското си самосъзнание“.

Върхът на напрежението, което възникна като последица от случая с пребиването на Кристиян Пендиков, е достигнат и кривата се спуска надолу, смята Филипов.

Той предполага, че и от българска страна  е свършена профилактична работа по отношение на организаторите на групите, които се канят да пътуват за Северна Македония.

Има едно усещане, че неуспехът да се състави правителство е създал малко по-висока степен на нервност в нашите политици. В Северна Македония също има натиск от ВМРО-ДПМНЕ за провеждане на предсрочни избори, на които партията очаква да се върне във властта, обясни журналистът.

"Стана ясно обаче, че българският посланик се връща в Скопие и ще изпълнява задълженията си в своя пълен обем". 
Сподели:

Коментари (0)

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

“Да си спомним къде бяхме точно преди 1 година. След изборите през октомври миналата година през декември месец ние още не можехме да си изберем председател на Народното събрание.”

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Той отново упрекна МВР в бездействие.

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

„Украйна се бори за своята територия, нация, за своите деца, а когато се бори за своето съществуване, един народ може да покаже истински героизъм.”