Министърът на образованието Красимир Вълчев смята, че заплатата на учителите трябва да бъде 120 процента от средната за страната. Министърът участва днес в дискусия за предизвикателствата пред образованието.
"Повишаването на учителските заплати трябва да остане дългосрочна политика, за да се привличат млади хора в професията", посочи министър Вълчев.
"Всички се радваме, че взехме това политическо решение да инвестираме в учители, но то трябва да бъде затвърдено. Важно е да обезпечим системата с добри учители. Само тогава ще имаме добра обучителна, възпитателна функция и придобиване на по-голяма компетентност, но да се случва това дълго време, за да затвърдим този избор дългосрочно и системата трябва да оправдае доверието, което ѝ е гласувано. Трябва да положи повече усилия, трябва да подобри резултатите".
Според министър Вълчев образователната система по-лесно преподава знания, но по-трудно формира умения, нагласи и отношения, а това е важно.
"Днес проблемът ни не е цензурата и недостигът на информация, днес проблемът ни е дезинформацията, манипулацията и няма как да живеем в хармонично общество без образователната ни система да бъде включваща. Дори 80 процента от хората да живеем много добре, да имаме високи възнаграждения, ако 20 процента са изключени, няма да имаме чувството, че живеем добре", подчерта той.
Още от България
Зеленски призна колко често плаче
"Винаги ми е тежко, когато връчвам ордени на майки и бащи, загубили децата си. В такива моменти действително често плача“, разказа украйнският президент
Европейският парламент гласува утре доклада за Северна Македония
По време на дебата в Страсбург български евродепутати коментираха текстовете в доклада и изпълнението на ангажиментите, заложени в преговорната рамка на Северна Македония с ЕС
Петър Москов: Нужен е общ кандидат-президент, не разказ кой ще пляска повече в неговата локва
Той напомни, че резултатът от досегашния подход е два президентски мандата за Радев и сега пълно мнозинство за ПБ: „Само идиоти или злонамерени хора правят това“