24 Декември, 2025

Кръстиха улица в София на името на Джеймс Пардю

Кръстиха улица в София на името на Джеймс Пардю

Кръстиха улица в София на името на Джеймс Пардю, посланик на САЩ в България в периода 2002-2005 година, който почина миналата година. Носител е на орден „Стара планина”.

Пардю беше почетен заради приноса му към развитието на българо-американските отношения и отстояването на принципите и върховенството на закона.

На събитието присъстваха настоящият американски посланик Херо Мустафа, кметът на София Йорданка Фандъкова, както и синът на Джеймс Пардю - Пол Пардю.

„Добър ден! И с това се изчерпва мащабното ми познание на българския език. Благодаря ви, че признавате и отдавате почит на майка ми и баща ми и на заслугите, които имаха в София. Сигурен съм, че мнозина от вас знаят, че те бяха страстни поддръжници на България и културата ѝ”, заяви генерал-майор Пол Пардю.

„Посланик Пардю беше против корупцията. И последният ми разговор с него беше свързан с правовата държава. Той беше отдаден на тези цели. Фактът, че тази улица ще носи името му толкова скоро след смъртта му, показва негово влияние в развитието на България”, подчерта Н. Пр. Херо Мустафа.

Изключително изтъкнатият дипломат Джеймс Пардю беше посланик на САЩ в България от 2002 до 2005 г. и остана близък приятел на България до смъртта си през юни 2021 г. Разположена в непосредствена близост до София Тех Парк, тази нова улица символизира модернизацията, иновациите и изковаването на общия път напред за нашите две нации. Ние от общността на Посолството сме горди да видим признанието на наследството на посланик Пардю и да продължим неговото добро дело, пише в официалната страница на посолството на САЩ във ФБ.

Сподели:

Коментари (0)

Когато Северна Македония е в криза България винаги помага, това не е жест на слабост, а на държавност

Когато Северна Македония е в криза България винаги помага, това не е жест на слабост, а на държавност

Ше получим от съседите мазут, за да не останат масезонците без ток и топлина

България предложи доставки на мазут на Република Северна Македония

България предложи доставки на мазут на Република Северна Македония

Българската страна заяви готовност да съдейства за осигуряването на необходимите количества при спазване на техническите и логистичните възможности

Жълт код за Бъдни вечер: Проливни дъждове преминават в сняг, проходите ще са в капан

Жълт код за Бъдни вечер: Проливни дъждове преминават в сняг, проходите ще са в капан

Рязък завой на времето - дъждът бързо ще преминава в сняг, а в няколко области е обявен жълт код за опасно време. Очаква се повече сняг и опасни навявания по проходите, докато температурите ще паднат под нулата в голяма част от страната