15 Август, 2026

Малките ученици се връщат в клас най-рано на 10 ноември

Малките ученици се връщат в клас най-рано на 10 ноември


Учениците от I до IV клас, които в момента учат в електронна среда заради заболяемост на общинско равнище над 750 на 100 000 души, ще се върнат в клас най-рано на 10 ноември т.г. Това ще стане, ако дистрибуторите на одобрените днес от Министерството на здравеопазването тестове доставят договорените количества до 8 ноември т.г.

Това обяви министърът на образованието и науката акад. Николай Денков след извънредно заседание на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество в системата на средното образование.

Днес социални партньори са се обединили около следните решения:

1. Осигурените от Министерството на здравеопазването тестове ще се прилагат в училищна среда за всички ученици от I до IV клас в общините със заболяемост над 500 на 100 000 души.

2. В тестването ще се включват медицински специалисти, родители, медиатори, педагогически и непедагогически специалисти, които отговарят на изискванията за безопасност - имат валиден документ за ваксинация или преболедуване, или се тестват два пъти в седмицата.

3. За осигуряване на безопасна среда в училище педагогическите и непедагогическите специалисти без „зелен сертификат“ ще бъдат тествани два пъти в седмицата с осигурени безплатни антигенни тестове.

4. В понеделник и четвъртък в началото на деня ще се отделят по 30 минути за тестване на учениците от I до IV клас. Това ще става при промяна на дневния режим – намаляване на учебните часове, междучасията или друго решение на директора на училището.

5. Минималният праг за връщане към присъствено обучение на учениците от I до IV клас е 50% желаещи да се тестват на ниво паралелка. Родителите трябва да са дали писмено съгласие за тестването на техните деца.

6. За учениците, за които няма разрешение да бъдат тествани, се организира синхронно или асинхронно обучение в зависимост от възможностите на училището.

7. Педагогическите и непедагогическите специалисти, ангажирани с тестването, ще получат допълнителни средства от бюджета за 2021 г. за двата месеца до края на годината. Размерът на това възнаграждение ще бъде определен в анекс към Колективния трудов договор, съобщава БГНЕС
Сподели:
Водите на Дунава пак спаднаха, корабоплаването е ограничено

Водите на Дунава пак спаднаха, корабоплаването е ограничено

Остават в сила всички ограничения за газенето на плавателните съдове в целия български участък на реката

Поли Генова: Бургас е вдъхновение, той е лиричен, ще остави хубави спомени от „Евровизия 2027“

Поли Генова: Бургас е вдъхновение, той е лиричен, ще остави хубави спомени от „Евровизия 2027“

За мен няма нищо по-свято и ценно от българското, българския фолклор, и винаги съм си мечтала да мога да вкарам в музиката, която правя, нещо от корените си, каза певицата за своята песен "Моя душа"

Йотова използва православния празник Успение Богородично за политическа и предизборна пропаганда

Йотова използва православния празник Успение Богородично за политическа и предизборна пропаганда

Няма съмнение, че изявата на държавния глава има чисто пиарски характер, свързан с предстоящите президентски избори, в които тя се заяви, че ще участва

Коментари (0)