21 Май, 2026

Маринов предупреди "Дондуков" 1, че войната на Радев срещу Денков дори още не била започнала

Маринов предупреди "Дондуков" 1, че войната на Радев срещу Денков дори още не била започнала

Александър Маринов

Провеждал подготвителни действия

"Аз смятам, че войната още не е започнала, това са някакви такива подготвителни действия. Войната ще започне, когато започне работата по тези конституционни и други законови промени, които имат за цел по същество да обезсилят президентската институция и не случайно някои конституционалисти смятат, че включително и промяната на института на служебното правителство е промяна в държавната уредба, която не може да бъде извършена от обикновено Народно събрание. Така че ще видим, как ще се развият въпросите, споровете, напрежението". Това заяви бившият председател на стратегическия съвет към президента Александър Маринов пред "Фокус".  

"Много е възможно да има тази война, сега има престрелки, така да се изразим. Но моето мнение е, че ако управляващата тройна не коалиция разчита на това да атакува президента през служебните правителства, и през други ключови елементи на неговата политика, това е много неадекватно положение и ще ви кажа защо. През изминалите седмици излязоха две, а малко по-рано и едно, тоест три социологически изследвания на достатъчно известни агенции, не са някакви от рода на “Барометър", “Термометър" и пр., които показаха, че огромното мнозинство от българското общество или голямо мнозинство в някои отношения подкрепя позициите на президента, включително дейността на служебните правителства през последната година. Вероятно това е много неприятно, дразнещо, аз съм склонен да се поставя на мястото на управляващата не коалиция, на мястото на премиера, на министрите, когато рейтингът на едно започващо ново, редовно правителство, към което винаги има някаква доброжелателност, е 2,5 пъти по-нисък от оценката за работата на служебните правителства на г-н Донев. Това е неприятно, да, обаче да атакуваш президента и служебните му правителства с тези, които са очевидно крайно непопулярни в обществото, крайно ниска подкрепа имат, дори в средата на избирателите на тези три партии. Там ако видите, примерно въпроса за отношението към по-нататъшното въвличане на България във войната с Украйна, доставките на оръжие, и видите разбивката, да кажем по партийна привързаност, като изключим “Демократична България", всички останали партии, големи части от техните избиратели по същество подкрепят позицията на президента, а не на своите ръководители в парламента и правителството. Така че да, за служебните правителства нещата са още по-ясни, защото тук много скоро ще проличи, къде свършват оправданията и къде започва неспособността на редовното правителство да постига резултати. Надявам се да е способно, аз не искам да се водя от принципа колкото по-зле, по-добре. Така че по тази линия да се атакува президента и неговите служебни правителства е политически много неефективно, меко казано", каза още Маринов. 

Сподели:

Коментари (0)

България щяла да разработи собствено предложение за бъдещето на „Лукойл-Нефтохим“

България щяла да разработи собствено предложение за бъдещето на „Лукойл-Нефтохим“

„По отношение на рафинерията, да, получиха се дерогации, все пак трябва да имаме предвид и институционалните компетентности“, каза министър Петрова.

НС прие промени в Закона за държавната финансова инспекция след приемането на еврото

НС прие промени в Закона за държавната финансова инспекция след приемането на еврото

С промените се определят стойностите на глобите и имуществените санкции в евро, налагани от директора на Агенцията за държавна финансова инспекция при установяване на административни нарушения

Йотова от Пазарджик: Надявам се на добър финал за американските визи

Йотова от Пазарджик: Надявам се на добър финал за американските визи

Президентът застана на страна на правителството на Радев по казуса с промените в Правилника за работа на Народното събрание