17 Май, 2026

Математик: Ако не се ваксинираме – тези вълни ще продължат до безкрай

Математик: Ако не се ваксинираме – тези вълни ще продължат до безкрай

проф. Огнян Кунчев, снимка: БГНЕС

"Това, което наблюдаваме в момента, е почти повторение на ситуацията от миналата година. На 25 октомври въведохме локдаун. Кривата на смъртността се покачваше до 1 декември. Тоест имаме период от около месец – месец и нещо, през който поддържахме високи нива на смъртност. Това е коварното при COVID-19. Не можем да очакваме някакъв бърз ефект”, заяви пред Нова телевизия математикът проф. Огнян Кунчев.

По думите му към момента има около 600 хиляди души, които официално са регистрирани като заразени с вируса.

„Те обаче са само върха на айсберга. Зад тях обаче  има около 3 милиона души – изследвани и неизследвани, които са преболедували. Има и около 1,5 млн. души, които са ваксинирали. До 7 милиона население има още около 2 милиона души, които са незащитени и са материал за вируса”, посочи той.

Според него единственото ефективно нещо в момента е да се затягат мерките и времето да се използва за ударна ваксинация.

„Ако тези 2 млн. души не искат да се ваксинират -  достигането на колективен имунитет ще бъде възможно едва в средата на следващата година. Ако не се ваксинираме – тези вълни ще продължат до безкрай”, категоричен е експертът. 

Сподели:

Коментари (0)

Посрещане на Дара на летището и с телевизионно студио "Урокът "Bangaranga"

Посрещане на Дара на летището и с телевизионно студио "Урокът "Bangaranga"

Очаква се пресконференция с първите думи на певицата след победата във Виена от 17.00 часа по БНТ 1, а в 17.30 часа ще има и извънредна емисия

Борисов: Пресмятат цената на охраната, забравят, че 14 млрд. съм вкарал в бюджета за година

Борисов: Пресмятат цената на охраната, забравят, че 14 млрд. съм вкарал в бюджета за година

Вината е в мен, че подцених това, което идва в мрежите. Гледайте "Магьосникът от Кремъл", ще разберете изключително много неща. Умело ни закачиха с ДПС, а ние правихме само добри работи тогава, заяви лидерът на ГЕРБ

Откриха следи от мечка и малко мече по тялото на загиналия на Витоша мъж

Откриха следи от мечка и малко мече по тялото на загиналия на Витоша мъж

Сигналът към спешна помощ бил подаден в 13.36 ч. В 14.15 ч. линейката е пристигнала на мястото. Откритият починал мъж е 35-годишен.