5 Декември, 2025

Мерки срещу износа на лекарства

Мерки срещу износа на лекарства

Промени в търговията на едро с лекарствени продукти, паралелния внос и системата за проследяване, предвижда Здравното министерство като мярка срещу дефицита на медикаменти. Всяка сряда ведомството ще отчита списък с липсващи препарати пред комисията по здравеопазване. В момента от пазара липсват животоподдържащи инсулини за диабет, както и шествалентната ваксина от задължителния имунизационен календар за бебета, която обаче не се разпространява чрез аптеките.

"Това което сме направили, е указания за замяната на определени инсулини, с цел решаването на проблема. Непрекъснат контакт с притежателите на разрешението за употреба и ИАЛ, и спешни промени в СЕСПА, които изискват нотификации на ЕК", съобщи Илко Гетов – зам.-министър на здравеопазването.

"Създава се проблем при квотните лекарства. При тях дори малко да липсва, става проблем. Ако тези лекарства не бяха изнесени, щеше да има и да останат, защото те са около 25-30% повече от болните, които ги потребяват. По отношение на лекарствата за диабет, 25 лекарства липсват тотално и 21 от тези 25 се изнасят", каза Николай Костов от Асоциацията на собствениците на аптеки.
Сподели:

Коментари (0)

Божидар Божанов: Лъжа е, че без редовно правителство еврозоната ще се провали

Божидар Божанов: Лъжа е, че без редовно правителство еврозоната ще се провали

"Всякакви технически аспекти на влизането в еврозоната вече трябва да са изпълнени"

Уран над нормата е открит и във водата на Харманли и две села

Уран над нормата е открит и във водата на Харманли и две села

Лабораторен анализ показал наличие 31,2 μg/l, при максимално допустима стойност 30 μg/l, съобщиха от Общината.

Радев трябва да бъде спрян! Поставя държавата в угода на Москва

Радев трябва да бъде спрян! Поставя държавата в угода на Москва

България се нуждае от национална отговорност, а не от партиен и политически егоизъм!