„Решението за премахването на Паметника на съветската армия неслучайно е взето в предизборна кампания. Като разрушиха мавзолея това промени ли нещо в нагласите на българите? На мен ми се струва, че цялата тази борба е борба с историята, а не за историята“, коментира пред бТВ проф. Искра Баева.
Баева коментира, че не е ясно какво ще има на мястото на паметника, както и, че трябва да се промени надписа на плочата.
Според доц. Михаил Груев решението за преместването на паметника в Музей на социалистическото изкуство е разумно.
„Може би мястото му е до Ленин, който се намира там. Той се запазва като паметник, който може да бъде изследван от изкуствоведи и културолози. Съветската армия, която освобождава Европа от нацизма, освобождава и България от нейната държавна независимост. Този паметник е изживял времето си“, допълни той.
„Историята не приключва с освобождаването на света от нацизма, а продължава с една реална съветска окупация на страната. Тя продължава и с един марионетен режим, поставен от Червената армия, който продължи 45 години. Това е паметник, изваден от частно историческия контекст. Под паметника няма кости, той не е и войнишки паметник. Общинският съвет е намерил разумно решение на въпроса“, обясни Михаил Груев.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас