5 Декември, 2025

Михаил Миков: При толкова много проблеми питаме кой храни кучето на Гешев

Михаил Миков:  При толкова много проблеми  питаме кой храни кучето на Гешев

Михаил Миков

Дребнаво е НС да се занимава с кучето на Гешев. Ако така ще правят съдебна реформа – нищо няма да направят, заяви пред Нова нюз бившият председател на НС Михаил Миков, коментирайки въпроса на Бойко Рашков от парламентарната трибуна кой храни кучето във „Вила на регентите” в курорта Боровец, която се твърди, че главният прокурор е превърнал в лична резиденция.

„Не знам какви са точно правилата, но и главният прокурор – като всяко застрашено лице, трябва да има осигурена охрана и жилище – за него и семейството му. Мисля, че това са по-малките проблеми, но гледам какво дребнотемие е обхванало и НС, и широката публика. Явно това я интересува – кой храни кучето на Гешев? Чудя се при толкова много проблеми, те да се занимават с такива глупости”.

Миков посочи като проблемни така наречените „дела на трупчета”.

„По същества такива дела няма. Има спрени дела, прекратени дела, забавени дела. Затова и още през 2008 внесохме и приехме „премахването на вечния обвиняем”, тоест ако в двугодишен срок, ако няма действия от прокуратурата, лицето, на което е повдигнато обвинението, може да внесе делото в съда. През 2010 година ГЕРБ го отмени. През 2013 година това беше първият закон, който внесох в НС и беше приет. През 2017-а – понеже нямаха куража да го отменят, леко го фризираха и сега можеш да се оплачеш за „бавност” в съда. Това е проблем, който се решава за около ден или два. Не се решава обаче. Никой не го и дискутира. В същото време се говори за делата на трупчета”, категоричен е той.

„Доверието в органите на съдебната власт пада по същия начин, по който е сринато и доверието в НС. Във властта въобще в България. Всичко това можеше да стане по един нормален начин, вместо със замерянето с тези компромати и обвинения пред медиите. Това още повече ще разклати доверието на гражданите в държавата. Дано и магистратите, и политиците си дават сметка за това. Има много по-важни проблеми и въпроси за решаване, които не са в публичното внимание, а тези пикантни теми отвсякъде се изсипват”, коментира той заседанието на Прокурорската колегия към ВСС по казуса с главния прокурор.

Сподели:

Коментари (0)

Закопчаха 4-ма с наркотици и ножове, 3-ма от тях са били арестувани и за провокации на протеста

Закопчаха 4-ма с наркотици и ножове, 3-ма от тях са били арестувани и за провокации на протеста

В колата са открити различни видове наркотици - марихуана, кокаин, амфетамини, кристали, както и таблетки ксанакс. Освен дрогата, у задържаните са намерени и ножове и боксове.

Тристранката се събира на ключова среща за Бюджет 2026

Тристранката се събира на ключова среща за Бюджет 2026

Управляващи, синдикати и бизнес ще търсят формула, която да позволи актуализиране на план-сметката така, че да отрази интересите на всички страни

ПП-ДБ с вот на недоверие днес срещу правителството на Желязков

ПП-ДБ с вот на недоверие днес срещу правителството на Желязков

Другата седмица, когато се дебатира вотът, ще има още по-голям протест, заканиха се от коалицията. Мотото ще бъде: „Стига!  Достатъчно! Дайте шанс на бъдещето на България.“