8 Април, 2026

Милен Велчев: България няма рубли, нито има желание да плаща с тях за газ

Милен Велчев: България няма рубли, нито има желание да плаща с тях за газ

Милен Велчев

„Забраната за купуване на газ от Русия само в рубли е политическо изявление, което цели да покаже, че условията на Русия биват приемани от нейните търговски партньори. България няма рубли, нито има желание да има или да се разплаща с тях“, каза бившият финансов министър Милен Велчев пред БТВ. По думите му плащанията на руски газ ще продължат в евро. „Смятам, че Путин не може да си позволи да спре газта“, каза Велчев. „България не е прекалено зависима от газа като суровина. Не можем съвсем без него, но електроенергията и другите източници в един средносрочен план могат да изместят газа изцяло, ако се налага“, смята Велчев.

Той допълни, че загубите за Русия от икономическите санкции срещу страната са големи, но и тези на Запада не са символични. „Русия би могла да пренастрои производствения си процес така, че да произвежда всичко, което е необходимо, но стандартът на живот на руснаците ще продължи да пада докато действат санкциите“, смята Велчев.
„Ако войната продължи, инфлацията може да е на тези нива още много месеци, но при завършването на конфликта очаквам енергоизточниците и хранителните суровини да започнат да спадат и това да модерира инфлацията“, каза още Велчев. По думите му с края на войната няма да отпаднат автоматично санкциите срещу Русия. Според бившия финансов министър в момента едва ли има руски интереси в компанията „Джемкорп“. „Това е сравнително бутиков фонд, не е от ранга на многомилиардните фондове. Всеки инвеститор намира ниша за себе си, когато ситуацията е по-малко предвидима и рискова“, каза Велчев. „Меморандумът с „Джемкорп“ не налага ангажименти от страна на кабинета“, каза още Велчев.

Сподели:

Коментари (0)

EUobserver: Огромна манипулация помпа рейтинга на Румен Радев по модела на Джорджеску

EUobserver: Огромна манипулация помпа рейтинга на Румен Радев по модела на Джорджеску

„Информационната среда в България вече се оформя от сили, които никой не контролира или разследва, а изглежда и никой не бърза особено да ги разбере“, пише в свой коментар изданието

Нанков показа хладнокръвие в една откровено токсична среда

Нанков показа хладнокръвие в една откровено токсична среда

Хората искат резултати, а не шарени картинки и чертежи

Илияна Йотова учи САЩ, Израел и Иран на ум и разум: Хората очакват мъдрост, а не сила

Илияна Йотова учи САЩ, Израел и Иран на ум и разум: Хората очакват мъдрост, а не сила

"Повече от всякога е необходимо да се върнем към основните принципи на международното право и дипломацията", заяви тя