5 Декември, 2025

Милен Желев: Нови избори са плаващи пясъци за всички

Милен Желев: Нови избори са плаващи пясъци за всички

Милен Желев, Стопкадър: Euronews Bulgaria

"Единствената възможност за редовен кабинет е с първия мандат", заяви пред БНР политологът Милен Желев.

"Не трябва да губим надежда, че е възможен някакъв консенсус – видим или невидим. Мисля, че в момента текат преговори - не само с ДПС, а и с прословутите липсващи 6 човека за мнозинство. Има откъде да се съберат депутати, защото към България приближават исторически събития. Един редовен кабинет с 4-годишен хоризонт би могъл да спомогне за приемането ни в еврозоната. Отидем ли на избори, това са плаващи пясъци за всички. Плаващите мнозинства не са чак толкова опасни", коментира той. 

"ИТН се опитва да надскочи себе си. Това, което им пречи да го направят, е ниското ниво на комуникация в пленарната зала.  Те са се обръщали срещу всички. Не може да бъдат предвидими. В дългосрочен аспект ИТН нямат кой знае какво бъдеще в българския политически спектър", смята политологът. 

Желев посочи, че при ПП-ДБ се наблюдава "частично смирение", след като загубиха около 300 хиляди гласа на изборите:

"Поемането на отговорност от страна на Христо Иванов заслужава уважение. От ПП предпочитат на предна позиция да бъде акад. Денков, който е консенсусна фигура. Асен Василев и Кирил Петков не са смирени. Това прави лошо впечатление и на техните гласоподаватели".

Политологът смята, че коалицията се нуждае от рязка промяна на курса и вътрешно реформиране. 

"Слуховете за създаване на политическа партия на президента са силно преувеличени. Трябва да има сериозни форсмажорни обстоятелства, за да напусне президентското кресло. Времето работи в негова полза. Той няма интерес да бърза, смята Желев, който не вижда нищо лошо в създаването на такава партия, но посочи, че "по-опасна би била промяната на парламентарния модел и отиването към президентска република". 

Сподели:

Коментари (0)

ПП-ДБ не се  отказват! Внасят вот на недоверие, въпреки оттеглянето на Бюджет 2026

ПП-ДБ не се отказват! Внасят вот на недоверие, въпреки оттеглянето на Бюджет 2026

Следващата седмица, когато се дебатира вотът ще има още по-голям протест, чието мото ще бъде: „Стига!  Достатъчно! Дайте шанс на бъдещето на България“!.

ГЕРБ-СДС:  Провокация е извършена пред дома на Бойко Борисов

ГЕРБ-СДС: Провокация е извършена пред дома на Бойко Борисов

Членове на младежката организация на ГЕРБ и на партията се събраха пред неговата къща в Банкя.

Запрянов: България трябва да продължи да развива своята киберотбрана в рамките на НАТО

Запрянов: България трябва да продължи да развива своята киберотбрана в рамките на НАТО

"НАТО осигурява уникална платформа, чрез която съюзниците споделят в реално време информация за киберзаплахи."