1 Май, 2026

Министър Петкова: Законът за въвеждане на еврото е приет от МС и изпратен в Народното събрание

Министър Петкова: Законът за въвеждане на еврото е приет от МС и изпратен в Народното събрание

Законът за въвеждане на еврото е приет от Министерския съвет и е изпратен в Народното събрание, обяви по време на парламентарния контрол служебният министър на финансите Людмила Петкова. Тя заяви, че с неговото експресно приемане от Народното събрание ще бъде дадена предвидимост на бизнеса и администрацията.

Разработена е специална уеб-платформа с информативен характер. Министър Петкова подчерта, че след въвеждане на еврото, "Български пощи" ще извършва услугата по обмяна на банкноти и монети. Министърът на финансите заяви, че България изпълнява по график Националния план за въвеждане на еврото у нас:

"В закона се регулират както принципите, така и някои основни правила, като периоди на двойно обращение и двойно обозначаване, разпространението и обмяната на евробанкноти и монети, правилата за превалутиране и за закръгляване, адаптирането на системите, регистри, документи. В рамките на Координационния съвет за присъединяване на България към Еврозоната се работи и по така наречения проект "Кодекс за добра търговска практика".

Търговците, които се присъединят към Кодекса, ще трябва да изпълняват определени ангажименти, свързани с правилното преизчисляване на цените в лева и евро, двойното обозначаване на цените".

Сподели:

Коментари (0)

България е с най-високата годишна инфлация в еврозоната през април

България е с най-високата годишна инфлация в еврозоната през април

Страната ни е начело в класацията с ръст на цените от 6.2% на годишна база, което е сериозно ускорение спрямо март, когато инфлацията беше 2.8%.

 Асен Василев:  На президентските избори ПП и ДБ ще се явят заедно

Асен Василев: На президентските избори ПП и ДБ ще се явят заедно

„Това не е някаква драматична стъпка, а нормална еволюция“, заяви лидерът на ПП.

Откриха нарушения на строителния обект в Бургас, където загина служител от свличане на земна маса

Откриха нарушения на строителния обект в Бургас, където загина служител от свличане на земна маса

Мъжът е подменял ВиК съоръжения на улица в центъра на града. Той е влязъл в близо триметров изкоп, когато внезапно се е свлякла земна маса.