20 Август, 2026

Началникът на отбраната обявил бойкот на Съюза на офицерите от резерва „Атлантик“

Началникът на отбраната обявил бойкот на Съюза на офицерите от резерва „Атлантик“
Емил Ефтимов

Адмирал Емил Евтимов, началник на отбраната на България обявил джихад на Съюза на офицерите от резерва „Атлантик“ (СОРА). Висшият военен предприел масирана атака през последните два дни сред офицери и служители в Министерство на отбраната с призив да бойкотират с неприсъствие и участие откриващата се утре международна конференция, посветена на 20-годишнината от членството ни в НАТО. За това алармираха пред Faktor.bg членове на СОРА, изненадани от крайната реакция на адмирала. Конференцията се открива утре в Централния военен куб в столицата, а акцентът и ще бъде поставен върху поуки и препоръки за следващите 20 години.

Причина за неадекватната реакция на Ефтимов е, че се чувствал  обиден на организацията, защото нейни членове публично са поискали в медиите оставката му, заради самолетната трагедия, при която загинаха Петко Димитров и Венцислав Дункин.

 Ефтимов вместо да реша проблемите и да работи активно за разкриване на причините за трагичния инцидент, както и за преодоляване на проблемите в ВВС се е отдал на емоциите си, бранейки поста си, но без да изпитва и грам вина за трагедията като ръководител номер едно на армията, коментират офицери от резерва. Според тях обладан от гняв адмиралът не си давал реална сметка, че бойкотира НАТО и ценностите му, които България отстоява две десетилетия.

Оставането на Ефтимов на важния пост в отбраната е твърде компромисно според военни експерти. А вина за втория му мандат носи главно бившият военен министър Тодор Тагарев, който е активен член на СОРА, но обслужи интереси на президента Радев и задкулисието, което подкрепя Русия.

Сподели:
Удължиха с месец бедственото положение край завод „Емко“

Удължиха с месец бедственото положение край завод „Емко“

Причината е наличието на невзривени остатъци след експлозията в един от складовете за боеприпаси

Гюров: Йотова трябва да свика Консултативния съвет за национална сигурност

Гюров: Йотова трябва да свика Консултативния съвет за национална сигурност

"Сигурността ни не се гради върху “традиционно добрите отношения” с режим, който отправя предупреждения към нас, а върху подготвени институции и предвидима позиция пред съюзниците ни", написа той

След статията на FT: Рюте разговаря с Радев, подчерта готовността на НАТО да реагира на заплахи

След статията на FT: Рюте разговаря с Радев, подчерта готовността на НАТО да реагира на заплахи

В съобщението от МС не се споменава нищо за казаното от Радев по време на разговора

Коментари (0)