16 Януари, 2026

Настимир Ананиев: Договорено е съставът на МС да остане същия след ротацията

Настимир Ананиев: Договорено е съставът на МС да остане същия след ротацията

Настимир Ананиев

"През последните седмици всички говорят за ротацията, а всъщност имаме ротации - от една страна, ротация в Народното събрание, където Никола Минчев трябва да седне на мястото на Росен Желязков, и след това имаме ротацията, която трябва да се случи в правителството", заяви пред БНТ депутатът от ПП-ДБ Настимир Ананиев.

По думите му, как ще се случи ротацията и с кой мандат, това е технически нюанс, защото може да се случи и с първия, и с втория.

"Аз предпочитам да се случи с нашия мандат, но това не е обсъждано. Всъщност това не е изговорено. Има две ротации. За мен лично, би трябвало да се започне с първата в Народното събрание, защото НС избира кабинет, както в случая предния път, да направим ротацията с председателите на Народното събрание и след това да си спазим договорката и ние ще си я спазим, която сме заявили още в началото", поясни Ананиев.

По думите му, това което е договорено е съставът на Министерския съвет да остане същия. Има забележки към отделните министри:

"Но никой еднолично не може да смени министър. Трябва да има съгласие на двете коалиции - ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, за да може да се случи каквато и да е промяна в състава на МС. Ако няма такова съгласие, съставът ще остане същия."

По отношение на ролята на ДПС в управлението, Настимир Ананиев каза, че те са били важни за промяната в Конституцията. Той не очаква да има избори 2 в 1 заедно с европейските. Ананаиев изрази и увереност, че България ще влезе в Шенгенското пространство без ограничения и по сухопътните граници още тази година.
Сподели:

Коментари (0)

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Това са Димитър Беличев, Михаела Райдовска и Пламен Петков. Номинациите ще бъдат внесени за одобрение в Министерския съвет, след което ще бъдат изпратени на компетентните органи на Европейския съюз.

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

Средствата се отпускат за Белгия, България, Дания, Испания, Хърватия, Кипър, Португалия и Румъния. Така страните ще могат спешно да подобрят военната си готовност и да придобият необходимото модерно отбранително оборудване.

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Предложението на ПП-ДБ за 100% машинен вот получи 6 гласа "за", 7 "против" и 7 "въздържал се".