16 Януари, 2026

Недопустими и самоволни са импровизациите на Радев по темата „Македония“ без санкция на парламента

Недопустими и самоволни са импровизациите на Радев по темата „Македония“ без санкция на парламента

Авторът

Президентът и неговото правителство нямат право да излизат вън от Рамковата позиция

Иван Сотиров

Скандално и в разрез с българския национален интерес е искането на Радев за вписване на македонските граждани с българско самосъзнание, като част от отделен народ в Конституцията на РСМ? Недопустимо е, самоволно, без санкцията на Народното събрание, той да прави импровозации по толкова сериозна тема. Това предложение не допринася по никакъв начин за защита на правата на хората с българско самосъзнание в РСМ, но за сметка на това обслужва македонистката теза за автохонна македонска нация и българско малцинство в Македония. 

С подписаните спогодби с РСМ ние сме постигнали договореност, с която нашите съседи се ангажират, че няма да се намесват във вътрешните работи на Република България, чрез оказването на защита на статута и правата на лица, които не са граждани на Република Македония. Сега, с това предложение от страна на Румен Радев, ние създаваме предпоставки от 

Скопие да поставят въпроса за реципрочност

Президентът и неговото правителство нямат право да излизат вън от Рамковата позиция на Народното събрание. Независимо че самата Рамкова позиция е грешка, която също беше инициирана от Президента, тя поне е легитимен документ, който е приет след дискусия от парламентарно представените партии. 

Българската позиция трябва да е за стриктното спазване на правата на всеки граждани на РСМ независимо от неговата етническа принадлежност, а не да предлагаме редакция на наследената от Югославия концепция за изброяване на народи. За да се разбере колко нелепо е предложението на Радев, нека да видим как ще изглежда текстът в конституцията на РСМ с допълнението Радев, което съм поставил в скоби: 
"Граѓаните на Република Македонија, Македонскиот народ, како и граѓаните кои живеат во нејзините граници кои се дел од албанскиот народ, турскиот народ, влашкиот народ, српскиот народ, ромскиот народ, бошњачкиот народ, (бугарскиот народ) и другите....."
Сподели:

Коментари (0)

Как да изпратим топлина на Украйна - милиони са на тъмно и студено при ледени температури

Как да изпратим топлина на Украйна - милиони са на тъмно и студено при ледени температури

Сдружението на украинските организации в България „Мати Украйна“ събира помощи за бедстващите.

Анастасия Мозер: Трябва да надживеем сянката на ДС, нужни са защитници на демокрацията

Анастасия Мозер: Трябва да надживеем сянката на ДС, нужни са защитници на демокрацията

По думите ѝ е жалко, че в момента няма личности на политическия хоризонт в България и това се отразява на състоянието на политиката. "По време на прехода имаше личности - Стефан Савов, Иван Костов, който направи много за България и за прехода, много смело го направи."

БНБ: Към днешна дата са изтеглени 58% от левовете

БНБ: Към днешна дата са изтеглени 58% от левовете

Към момента в обращение са пуснати евробанкноти и евромонети на обща стойност над 4.3 млрд. евро.