9 Април, 2026

Николай Брънзалов: Смъртността в последните месеци е драстично увеличена, какво направихме, за да я намалим

Николай Брънзалов: Смъртността в последните месеци е драстично увеличена, какво направихме, за да я намалим

Николай Брънзалов

„В разгара на епидемията, при 2 хиляди нови случая на ден имаме разкрити само 39 Covid зони, има план да бъдат разкрити 150 такива центрове“, каза пред БНР д-р Николай Брънзалов, общопрактикуващ лекар и заместник-председател на Българския лекарски съюз.

Той заяви, че не споделя „оптимизма на Министерството на здравеопазването, защото казаното не е като направеното“.

„Ако подобни пунктове се разкрият хомогенно на територията на страната, за да има адекватна диагностика и лечение, това ще е крачка напред“, смята Брънзалов, който обаче отправи критика, че в разгара на епидемията все още се обсъждат варианти как да се облекчат болниците.

Д-р Брънзалов изрази съмнение, че ако всички от големия в момента поток от пациенти се насочат към Covid кабинетите в специализираните зони, те няма да могат да ги поемат.

„Адмирирам намерението на министерството и правителството да се отпуснат средства и за закупуване на допълнителна техника към съответните ДКЦ, защото техниката ще бъде необходима и в бъдеще, както и раздаването на апарати, които измерват насищането на кръвта с кислород“, подчерта общопрактикуващият лекар.

„Смъртността в последните месеци е драстично увеличена. Какви реформи направихме, за да се намали тази смъртност, попита Николай Брънзалов и призова да се измисли „нещо рационално“. 

Сподели:

Коментари (0)

"Великден за всички с усмивка": Деца от уязвими групи оцветиха стотици яйца в Перник

"Великден за всички с усмивка": Деца от уязвими групи оцветиха стотици яйца в Перник

Инициативата е отворена за всички и е съвместен проект между фондация П.У.Л.С. и Община Перник за подпомагане на уязвимите групи.

БЧК отхвърли обвиненията, че участва в политическа и предизборна агитация

БЧК отхвърли обвиненията, че участва в политическа и предизборна агитация

"Всяко внушение от типа „хлябът или бюлетината“ е в пълно противоречие с ценностите на БЧК и с принципите на хуманитарната дейност."

МВР: Задържахме двама с раници, натъпкани с близо 90 000 евро за купуване на гласове

МВР: Задържахме двама с раници, натъпкани с близо 90 000 евро за купуване на гласове

"Мъжете са проследени и задържани на паркинг на голяма търговска верига. Парите - теглени в брой и тъпкани в раници. И двамата са с множество криминални прояви..", съобщи главният секретар на МВР Георги Кандев